Lidé chtějí pracovat jako řidiči nebo prodavači. ŽEBŘÍČEK

Řidič náklaďáku. Ilustrační foto
Zdroj: Jindřich Kodíček
Nejvíce lidí se chce živit jako řidič. Ilustrační foto

Řidič je po celý rok nejžádanějším zaměstnáním a nejvíce lidí shání práci v hlavním městě.

Více než 62 500 dotazů směřovalo k profesi řidič, přes 20 000 dotazů zájemci zadali k profesi prodavač. V první pětce nejžádanějších prací se objevil také dělník, administrativní pracovník a obchodní zástupce.

 

 

V září byla nezaměstnanost v Česku 8,6 procenta, což je 500 812 lidí bez práce. Proti srpnu je to nárůst o desetinu procenta.

 

Nejčastěji lidé hledali práci v Praze, v Brně a Ostravě. Informaci zveřejnil na svých stránkách portál www.agentka.cz, který každý měsíc zveřejňuje žebříček trhu práce z informací, které nashromáždí.

 

 

Ze statistik například vyplývá, že zájem o povolání řidiče je celoročně největší a pozice prodavače se na druhé příčce drží už od srpna.

 

"Lokalita zaměstnání je naprosto klíčová, co se výše platu týče," upozornil ředitel portálu Petr Král. "Když se podíváme, jaké se nabízejí platy ve Středočeském kraji, a porovnáme je s Karlovarským krajem, vidíme, že rozdíl činí přes 8 a půl tisíce korun hrubého měsíčně," dodal Král.

 

Průměrný plat je vyšší o tři procenta

 

Průměrný nabízený plat v říjnu podle portálu www.agentka.cz poprvé překročil hranici 20 tisíc a dosáhl částky 20 044 korun, což je o 2,94 procenta více, než tomu bylo v září 2009.

 

 

"Celý letošní rok pozorujeme, i přes probíhající krizi, trvalý nárůst průměrných nabízených platů," sdělil Král. "Za posledních šest měsíců se průměrný nabízený plat zvýšil o tři tisíce korun, což představuje navýšení o 15,5 procenta," doplnil.

Mediafax / ina TN.cz