Kina na odstřel

Malým kinům hrozí zánik, nebudou mít na drahé vybavení

Téměř třem stovkám kin hrozí postupný zánik. Premiéry už nebudou v příštím roce dostávat na klasickém filmu, ale jen v digitální podobě. Na drahé projektory ale nemají mnohá kina peníze.

V Česku promítá celkem 726 kin. Díky tomu patříme mezi filmařské velmoci. Jenže více než polovina kin promítá stále postaru – tedy z klasického filmového pásu.

 

Od nového roku by měla kina filmy dostávat pouze v digitální formě. Digitální projektory stojí několik milionů korun a dotace na ně už nedostanou. Mnohým kinům proto hrozí zánik. Například pro malé obecní kino v Šebetově je digitální projektor nedostupný, a tak přemýšlejí o nějakém levnějším řešení.

 

 

"Řešením by bylo pořídit si do kina profesionální výkonný vysoce svítivý projektor s vysokým rozlišením, a ty filmy odbavit k divákům přes Blue Ray disky," vysvětlil starosta Šebetova Zdeněk Čížek.


Ale i toto řešení by stálo několik set tisíc korun a filmy by se mohly hrát s asi tříměsíčním zpožděním od premiéry. Malá kina by navíc musela zvednout vstupné až na dvojnásobek. Pro řadu kin by to bylo likvidační a řada obcí by tak přišla o kulturní centrum.
 

muf s přispěním Lucie Poništové TN.cz