Máte problémy s výdrží baterie notebooku? Poradíme vám, jak ji navýšit!

Spotřeba energie a tím i výdrž baterie – to bývá jeden z důležitých rozhodovacích faktorů při pořizování nového notebooku. A i když si vyberete dobře, tak pro pohodový a dlouhý chod vašeho laptopu je dobré se držet následujících zásad. Baterie vašeho notebooku se vám za to odvděčí.

„Spotřebu energie baterií současných notebooků můžeme brát v mnoha ohledech stejně jako spotřebu paliva na kilometr v osobním automobilu. Stejně, jako lze dojezd vozu ovlivnit například velikostí nádrže, stylem jízdy nebo tím, jak máme vůz naložený, existují i účinné tipy a triky jak zajistit, že nám náš notebook vydrží „na baterku“ co nejdéle,“ vysvětluje Radovan Kohút, odborník ze společnosti Dell a dodává: „Podle našich analýz výdrž baterie notebooku na jedno nabití až z poloviny závisí od toho, jak svůj notebook používáte.“

 

Pokud vlastníte notebook, často cestujete a nemáte možnost mít ho neustále zapojený v elektrické síti, určitě jste se již setkali s nepříjemným hlášením o nízkém stavu baterie. To často přichází v nejméně vhodnou dobu a dokáže vám způsobit horké chvilky. Co ovlivňuje rychlost vybíjení baterie notebooku nejvíce a jak lze její výdrž prodloužit?

 

1. Snižte jas displeje

Nastavení jasu displeje je jedním ze zásadních faktorů, které ovlivňují výdrž baterie (displej spotřebovává 30 až 40 procent celkové energie). Čím vyšší jas, tím rychleji se baterie vybíjí. Při nízké hladině okolního osvětlení (například, když večer brouzdáte v posteli na internetu) je text na monitoru dobře čitelný i při nižším jasu monitoru. Pokud chcete co nejvíce uspořit energii, naučte se jas snižovat na nejnižší nezbytnou úroveň.

 

2. Zvolte si správně rychlost pevného disku

Klasický pevný disk počítače slouží k dlouhodobému ukládání vašich dat. Rychlost zápisu a čtení dat je dána počtem otáček mechanické části disku. Existují disky s rychlostí 5 400, 7 200 nebo 10 000 rpm neboli otáček za minutu. S rostoucí rychlostí disku stoupá také spotřeba energie. Pokud počítač používáte na běžnou práci a multimédia, vystačíte si s diskem o rychlosti 5 400 otáček za minutu, přičemž značně snížíte spotřebu energie.

 

3. Uchovávejte data přímo v počítači

Přenos dat z optických disků (CD, DVD, Blu-ray) představuje pro baterii počítače další významnou zátěž. Pokud můžete, uchovávejte data přímo v počítači a při slabé baterii omezte činnost optických mechanik.

 

4. Nezatěžujte zbytečně procesor

Používání programů náročných na výpočetní výkon (hry, grafické editory, přehrávače multimédií) značně zatěžují procesor počítače. Stejně jako motor automobilu má zatížený procesor daleko větší spotřebu – pokud máte slabou baterii, omezte spouštění náročných aplikací na minimum.

 

5. Vypněte bezdrátové připojení k internetu

Pokud například chcete dokoukat zbytek svého oblíbeného filmu a baterie hlásí málo energie, rozhodně současně nestahujte hudbu z internetu ani nebrouzdejte po webových stránkách. Aktivní wi-fi připojení dokáže vyčerpat baterii velmi rychle.

 

6. Používejte programy pro správu energie

Většina notebooků obsahuje programy pro správu spotřeby energie, které vám nabídnou z více takzvaných napájecích schémat pro různé situace. Naučte se tato schémata využívat, odměnou vám bude výrazné prodloužení životnosti baterie.

 

7. Vybavte svůj počítač moderním „SSD“ diskem

Nová generace pevných disků nese označení SSD (solid-state drive) a neobsahuje žádné pohyblivé části. Tyto disky jsou rychlé, energeticky úsporné a odolné proti otřesům.

 

A jedna důležitá rada závěrem. Víte, že na trhu existují baterie s různou kapacitou? Pokud vám na dlouhé výdrži napájecího článku opravdu záleží, zvažte nákup silnější baterie. Koupit si můžete čtyřčlánkové, šestičlánkové nebo devítičlánkové baterie. Čím více článků, tím delší výdrž baterie, přičemž koupí o třídu silnější baterie zvýšíte výdrž notebooku zhruba o polovinu. Pokud často cestujete, zvažte také možnost zakoupení druhé baterie. Plně nabitá náhradní baterie se vždy hodí.
 

Oficiální zdroj / pel