Souboj informačních systémů

Microsoft představil tablet Surface a dotykové Windows 8

Představení nového OS Win 8 - 1
Zdroj: isifa.com
Microsoft představil novinky.

Už v pátek se na prodejních pultech objeví nová verze operačního systému Windows – Windows 8. Americký softwarový gigant konečně zareagoval na pokrok a Win 8 podporují ovládání pomocí dotykové obrazovky. Microsoft představil také svůj první tablet.

Windows 8 se začnou prodávat okamžitě i v české verzi. Dostupné budou v nově prodávaných počítačích (tzv. OEM verze) tak i jako krabicová verze.

 

Microsoft si od Windows 8 slibuje, že lidé opustí již zastaralý ale oblíbený systém Win XP. "Windows 8 na desktopu nebo notebooku nejsou revoluční převrat, ale evoluce - podle mého názoru správným směrem," okomentoval uvedení nové verze operačního systému odborník na výpočetní techniku Michal "Altair" Valášek. Jemu se více zamlouvají méně propagované funkce jako je vyšší zabezpečení nebo Storage Spaces, nový způsob práce s pevnými disky. "Nutno dodat, že na nových Windows budou bez problémů fungovat i stávající programy, na které jsou uživatelé zvyklí (pozn. red.: např. kancelářský balík Microsoft Office)," upozornil Valášek.

 

 

Nový systém umožní i dotekové ovládání. K dosavadní menu, otvíranému do oken mohou být alternativou barevné obdélníky, takzvané "Metro" rozhraní. Jejich velikost umožňuje snadné ovládání i na dotykových obrazovkách.

 

Spolu s uvedením nového operačního systému vstoupí na trh také nový tablet Surface, který má být přímou konkurencí iPadům od společnosti Apple a tabletům s operačním systémem Android firmy Google. Pro tablety Microsoft vyvinul operační systém Windows RT. "Microsoft se snaží prosadit na trhu, který je již pevně rozdělený, kde nemá tradici a kde spíše než technologie rozhodují jiné faktory. Je důležitější být "cool", což Microsoft se svou "business" orientací dlouhodobě nezvládá," je skeptický Valášek.

 

 

Tablet Surface se bude prodávat pouze v obchodech Microsoftu nebo na jeho internetových stránkách.
 

 

tn.cz / muf