Na českém trhu je ke koupi mast vyrobená z celých rostlin konopí

Poprvé se na českém trhu objevil schválený zdravotní prostředek vyrobený kompletně z výtažků celých rostlin konopí, využít ji mohou lidé trpící akné, opary, mykózami nebo lupénkou.

Mast Carun bude k dostání bez předpisu v lékárnách i na internetu, sdělil v pondělí Jiří Stabla,obchodní ředitel společnosti, která mast vyrobila.
 

"Naším cílem bylo vyplnit mezeru na trhu a pacientům nabídnout zdravotní prostředek, který proti běžně dostupné kosmetice z konopí není vyráběn pouze ze semen konopí setého, ale z celé zelené rostliny. Obsahuje tedy mnohem více zdraví prospěšných látek," vysvětlil Stabla.
 

Mast pomáhá při kožních potížích, jako jsou: trudovitost, opar, opruzeniny, mazotok, mykózy, lupénka, infekční koutky nebo suchá, podrážděná a popraskaná pokožka. Pomáhá hojit atopické ekzémy, je účinná i při léčbě bércových vředů, řezných poraněních, odřeninách, popáleninách nebo na bodnutí hmyzem. Regeneruje pokožku, mast se užívá i pro mírnění bolestí zánětů a poranění kloubů, svalů, šlach a při hojení nejrůznějších úrazů.

 

Mast je vyrobena z českých surovin a obsahuje výtažek z bio konopí českého ekologického zemědělství. Jsou to legálně pěstované odrůdy, které se vyznačují nízkým obsahem tetrahydrocannabinolu (THC), avšak vysokým obsahem ostatních účinných cannabinoidů, zejména cannabidiolu (CBD).
 

Za možnost využívat konopí pro léčebné účely bojuje již delší dobu řada pacientských sdružení. Za jejich zájem se postavila i skupina poslanců, která nechala od odborné skupiny vypracovat zákon, který by konopí pro léčebné účely legalizoval.
 

Konopí by jako léčivo mohlo ulevit od chronické, neztišitelné bolesti, kterou trpí pacienti s roztroušenou sklerózou, onkologicky nemocní, pomoci by mělo i nemocným s encefalitidou, neuralgií, AIDS, pacientům s atopickým ekzémem nebo glaukomem v bolestivém stadiu.
 

Kvůli přípravě zákona se ustavila pracovní skupina, ve které zasedali zástupci odborných lékařských společností, sekretariát Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky, zástupci Národní protidrogové centrály Policie ČR, Legislativní rady vlády, ministerstva zdravotnictví, akademici z 1. Lékařské fakulty Karlovy univerzity v Praze, členové Institutu pro kriminologii a sociální prevenci a pacientské organizace.
 

K návrhu zákona se však vláda Petra nečase (ODS) postavila neutrálně. Ministerstvo zdravotnictví do předlohy chtělo zapracovat několik připomínek, na jednání sněmovny se norma dostane pravděpodobně až na dubnové schůzi.

 

fim tn.cz / Mediafax