Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.11. 2013 08:14
To je rozdíl!

Na kolik si přijde obyčejný švýcarský důchodce? Porovnejte si to s českou penzí!

Důchodce
Zdroj: Mediafax

Už se nemůžete dočkat, až budete v důchodu? Malujete si, jak budete chodit na výlety, cestovat a věnovat se svým zálibám? To, co si představujete, je realita švýcarského penzisty se základní penzí kolem 3000 švýcarských franků, což je v přepočtu 63 tisíc korun! V Česku nastupuje tvrdá realita. Český důchodce pobírá v průměru 10 957 korun.

Švýcaři odcházejí do penze poměrně pozdě, ženy v 64 letech a počet dětí se jim do penze nezapočítává. Muži odcházejí o rok později v 65 letech. Musejí mít splněnou dobu pojištění, což je 44 let pro ženy a 45 let pro muže. To znamená, že si pojištění musí začít platit velmi brzo, už ve dvaceti letech. Pokud potřebnou dobu nesplní, důchod se jim krátí.
 

Systém se skládá ze tří pilířů. První pilíř je základní důchod, který penzista dostane od státu. Maximum, které v tomto pilíři může důchodce dostat, je zhruba 2800 franků (58 800 korun).
Pokud ovšem nemá plný počet let pojištění, výše se mu krátí.
 

Tato částka stačí důchodci na základní vyžití. „Je to už dávno, přesně před 28 lety, co stát rozhodl, že tato částka nemá nic společného s důstojným prožitím posledních let a zavedl druhý důchodový pilíř, kdy se spoří do zaměstnaneckých fondů,“ uvedl Tomáš Chřipoun, který v zemi žije více než třicet let.
 

Důchodová kalkulačka! Spočítejte si, v kolika půjdeme do důchodu!
 

Druhý pilíř je povinný pro každého pracujícího. Do zaměstnaneckých fondů povinně odvádí určité procento své výplaty a stejné procento mu tam odvádí i jeho zaměstnavatel. Výše odvodu závisí na věku, výši výplaty a dalších faktorech. Mladí platí nižší procenta z platu, čím je člověk starší, tím musí platit víc. Spoří i studenti vysokých škol, a to 480 švýcarských franků (asi 10 tisíc korun) ročně, zbytek mu šetří stát.
 

Až lidé dosáhnou důchodového věku, mohou si nechat z naspořených peněz část vyplatit, nebo nechat celou částku zhodnocovat a dostávat měsíční rentu a úroky. Například tchýně pana Chřipouna se rozhodla, že peníze nechá ve fondu a bude dostávat pravidelnou měsíční rentu ve výši 900 švýcarských franků (18 900 korun). Když si k tomu připočte základní důchod od státu, který v jejím případě činí 2200 švýcarských franků (46 200), výsledná suma 3100 švýcarských franků (65 100 korun) jí stačí na příjemný důchod.
 

Ovšem švýcarský důchodce má často penzi ještě vyšší! Téměř všichni si totiž spoří sami do takzvaného třetího pilíře, který je dobrovolný. Člověk si může otevřít zvláštní konto a pravidelně šetřit, nebo uzavřít životní pojistku a odvést ročně maximálně 6500 švýcarských franků a ty se mu úročí. Výhodou spoření do třetího pilíře je velká daňová úleva.
 

Daně se ve Švýcarsku platí jednou ročně. Každý občan starší 18 let, nebo manželé obdrží tři složenky k postupné úhradě během jara, léta a podzimu. Jedna je od státu, druhá od kantonu a třetí od obecního úřadu. Výše daní závisí na různých faktorech. Každému se vypočítávají každý rok a tvoří zhruba jednu a půl měsíční výplaty jedince.
 

"Výplat je podle zákona zaměstnavatel povinen uhradit 13 za rok. V podstatě tak Švýcar platí státu, kantonu a obecnímu úřadu dohromady půl své měsíční výplaty ročně," popsal Chřipoun.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Křik a pěsti: Dj Uwa se ostře pohádal s důchodcem! Podívejte se na video!

Česko terorizuje banda drsných důchodců. O co jim jde?

 

Jaký je v Česku průměrný důchod
 

Průměrný starobní důchod v Česku činí 10 778 korun. Výše státního starobního důchodu závisí na době pojištění a výši osobního vyměřovacího základu (průměrné měsíční mzdě v současné hodnotě). Osobní vyměřovací základ při výpočtu důchodu v roce 2013 závisí na příjmech, ze kterých bylo řádně odvedeno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2012.
V roce 2013 je nutné získat 29 let pojištění, po roce 2018 je nutné získat 35 let pojištění.
 

Kde je v Česku nejvyšší penze?
 

Nejvyšší průměrná měsíční starobní penze je v Praze (11 520 Kč), Středočeském kraji (10 868 Kč) a Moravskoslezském kraji (10 845 Kč). Nejnižší průměrná starobní penze je v Olomouckém kraji (10 457 Kč), Vysočině (10 498 Kč) a Zlínském kraji (10 546 Kč).
 

Neplaťte na nutných výdajích více, než je třeba. Změnou dodavatele energií nebo hypotéky, můžete ušetřit tisíce korun ročně. Víte, kolik byste mohli ušetřit právě vy? Online kalkulačky na TN.cz.

TN.cz
Reklama