žebříček chmelového moku

Pivaři dávají přednost malým značkám! Jaká piva máte rádi vy?

pivo - ilustarční foto
Zdroj: oficiální zdroj

Piva sice stála zdražují, ale přesto si málokterý Čech dokáže představit oběd bez piva. V posledních letech však nastal odklon od průmyslových k menším pivovarům. Sdružení přátel piva vyhlásilo výsledky ankety o nejlepší piva a pivovary.

Anketa

Jaké značky českých piv máte rádi?


Hlasovalo 1456 lidí. (Muži: 1456 | Ženy: 0)
Už po několik ročníků dominují anketě piva z malých pivovarů. Je to pochopitelné, protože pivaři začínají být vybíravější a nabídka piv je čím dál pestřejší. Spotřebitelé piva začínají podporovat jednotlivé malé regionální pivovary. Už jen nestačí jen téměř unifikovaná chuť piv z průmyslových pivovarů, ale začínají upřednostňovat i jednotlivé nuance v chuti. Podívejte se, jak dopadly letošní žebříčky.Desítka roku

 

Dříve nejoblíbenější druh piva Čechů, ale jeho spotřeba neustále klesá. Tato kategorie letos zažila téměř revoluci. Dříve v ní dominovali piva průmyslových pivovarů, ale tentokrát jde cena do malého pivovaru, který po 62 letech obnovil výrobu.

 

1. Únětické pivo ze stejnojmenného pivovaru je unikátní tím, že se vaří podle staročeské receptury z 19. století.
2. Březňák, světlé výčepní pivo ( Pivovar Velké Březno )
3. Bernard, světlé pivo ( Rodinný pivovar Bernard )

 

Jedenáctka roku

 

Jedenáctistupňová piva slaví svou renesanci. Do nabídky pivovarů se začaly vracet teprve před pěti až šesti lety, teď už je má však v nabídce téměř každý pivovar.

 

1. Ježek 11° z jihlavského pivovaru obhájil své loňské vítězství.
2. Bernard, světlý ležák ( Rodinný pivovar Bernard )
3. Svijanský Máz ( Pivovar Svijany )


Dvanáctka roku

 

Většina běžných konzumentů považuje za nejlepší dvanáctistupňové pivo Plzeň, fajnšmekři, kteří se sdružují ve spolku, upřednostňují ale rozmanitější chutě. Letošní vítěz této královské kategorie byl i pro ně překvapením.

 

1. Chotěboř Prémium z pivovaru Chotěboř, který je jediným, který byl po roce 1989 postaven takříkajíc na zelené louce.
2. Únětické pivo 12° ( Únětický pivovar )
3. Svijanský Rytíř ( Pivovar Svijany )

 

 

Nealkoholické pivo roku

 

Tento segment trhu stále roste. S tím jak policie přitvrzuje v postihování opilých řidičů, začínají se pivovary také orientovat na výrobu nealkoholických piv. "Roční spotřeba nealkopiv se nyní ustálila asi na půl milionu hektolitrů ročně," informoval předseda Sdružení přátel piva Tomáš Erlich, které každoročně pořádá soutěž o nejlepší piva.1. Birell světlý
z Nošovického pivovaru se na výsluní vrátil po dlouhých 8 letech.
2. Bernard s čistou hlavou Free ( Rodinný pivovar Bernard )
3. Svijanský Vozka ( Pivovar Svijany )

 

Pivovar roku

 

Zatímco malých pivovarů přibývá, v současnosti jich je už více než 150, těch velkých, označovaných za průmyslové, ubývá. V Česku jich je už jen 45. Vítězem této kategorie se stal jediný pivovar, který byl postaven až po revoluci.


1. Pivovar Chotěboř byl kompletně nový vybudován v roce 2009
2. Rodinný pivovar Bernard
3. Pivovar Svijany

 

V kategorii minipivovarů letos zvítězil pražský Klášterní pivovar Strahov, který toto ocenění získal již po čtvrté. Jeho sládek Jan Martinka se stal také sládkem roku.
 

tn.cz / muf