Podvody s potravinami

Některé medy se ředí lacinými sirupy, jiné obsahují pesticidy. SEZNAM

Medy
Zdroj: tn.cz/ dTest

Ze 17 medů testovaných časopisem dTest byly čtyři naředěné lacinými sirupy, dva z nich navíc obarvené éčkem a dva ze tří biomedů obsahovaly dokonce pesticidy. O výsledcích testování informovala Nikola Švábová z časopisu dTest.

Ještě nedávno se med ředil cukerným roztokem z řepy, což se dalo poměrně snadno odhalit.
 

"Falšovatelé posléze přešli na pančování medu levným kukuřičným či třtinovým sirupem, jehož profil lze uměle vytvořit tak, aby byl velmi podobný profilu pravého medu," uvedla Ida Rozová z časopisu dTest.
 

"Přibližně před čtyřmi lety začali používat sirup z obilí," upřesnila Rozová.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Kuřata obsahují nebezpečné bakterie! Co dělat, abyste se nenakazili?
 

Vědci se tentokrát vydali cestou enzymů, které nejsou medu vlastní. Přítomnost obilných sirupů indikuje cizorodý enzym beta-fruktofuranozidáza, který se používá na jejich výrobu.
 


 

Anketa

Kde kupujete med?


Hlasovalo 29 lidí. (Muži: 29 | Ženy: 0)
"Pro biopotraviny, tedy i pro biomed, neexistují žádné zvláštní limity pro rezidua pesticidů," dodala Rozová. Obsahuje-li biomed pesticidy, je to špatně, neboť jejich přítomnost je důsledkem nesplnění podmínek pro bioprodukci medu. Dva biomedy, albert Bio med květový (dodavatel PRO-BIO, s. r. o., Staré Město pod Sněžníkem, trvanlivost do 20. 09. 2014) a Billa Naše Bio / med lesní květový smíšený (dodavatel Dr. Ing. Jan Pintíř, PhD., Švihov, trvanlivost do 30. 04. 2013), obsahovaly insekticid acetamiprid, Albert navíc ještě insekticid thiacloprid.

 

Narazili jste na nekvalitní med? Máte ověřeného dodvatele medu? Napište nám o tom na zpravy@nova.cz nebo volejte na telefonní číslo 606090909.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

fim tn.cz / Mediafax