Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Část sester zbohatne, jiné utřou nos. Soukromí lékaři zuří

Platy zdravotníků
Zdroj: TN.cz
Soukromým lékařům se nelíbí zvyšování platů zdravotním sestrám ve státních nemocnicích (ilustrační foto)

Koalice soukromých lékařů odmítá záměr ministerstva zdravotnictví zvýšit platy zdravotním sestrám ve státních nemocnicích.

Soukromí lékaři si myslí, že ministerský záměr zvýšit platy zdravotním sestrám ve státních nemocnicích diskriminuje ostatní sestry. Řekl to mluvčí soukromých lékařů Jan Jelínek.

Zdravotní pojišťovny uvedly, že na pokrytí platů sester letos vyčlení miliardu korun, kterou odvedou v platbě za péči navíc. Týkat by se to ovšem mělo převážně lůžkových oddělení.

"Tím se dostáváme ke stavu, který je jednoznačně porušením poměru úhrad mezi lůžkovou a ambulantní sférou," uvedl Jelínek. Koalice proto žádá ministerstvo zdravotnictví, aby se obrátilo na vedení nemocnic a vyzvalo je k řešení finanční situace.

Podle návrhu ministerstva se mají od července zvýšit sestrám platy o 15 procent. V průměru jde o 2500 korun.

Praktici také reagovali na protikrizový balíček ministerstva zdravotnictví. "Přímo k balíčku se vyjadřovat nebudeme, důrazně ale trváme na důsledném a systémovém řešení situace ve zdravotnictví. Vyřešit je potřeba respektování platných dohod o úhradách i jejich včasnost, vytvoření podmínek pro pokrytí nárůstu nákladů na zdravotní péči v příštím roce a plnou kompenzaci zrušených regulačních poplatků," dodal Jelínek.

Na platy sestřiček jste se mohli ptát ON-LINE předsedkyně Asociace zdravotních sester a navržené kandidátky na post ministryně zdravotnictví Dany Juráskové.

Koalice soukromých lékařů sdružuje několik lékařských organizací, a to Českou stomatologickou komoru, Sdružení ambulantních specialistů, Sdružení praktických lékařů, Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a Sdružení soukromých gynekologů.

 

Začátkem roku mluvčí praktiků Jelínek kritizoval složité neschopenky, kterým často nerozumějí ani lékaři.

muf tn.cz / Mediafax