Seriál

50 RAD, JAK UŠETŘIT: Tipy, jak se nenechat odřít bankami

Banky spoléhají na vaši lenost a nevědomost. Proto vám účtují poplatky, které byste často ani platit nemuseli. Proto jsme pro vás připravili seriál 50 rad, jak ušetřit. Dnes si představíme první dva zaručené tipy.

Dva tipy, jak ušetřit při jednání s bankami:


1. SLEDUJTE BANKOVNÍ POPLATKY: zařiďte si výhodný balíček (např. místo 10 výběrů z bankomatu za cca 60 Kč si lze zaplatit balíček za cca 20 Kč s např. 6 výběry měsíčně).

Před pár lety to byl hit a dneska se jich všichni zbavují. Řeč je o balíčkových kontech. Před pěti, šesti lety je měla v nabídce snad každá banka na českém trhu. Pod jednotnou cenou se skrýval určitý objem služeb, který byl naprosto neflexibilní, nastavený na neexistujícího modelového klienta, a pokud klient chtěl náhodou něco navíc, tak musel hezky cálovat.


„Dnes unifikované balíčky najdete v nabídce bank jen stěží, bankovní domy pochopily, že klienti si žádají individuální přístup. Každý má jiné potřeby a nechce se mu platit za to, co nevyužívá,“ říká Dagmar Prajzlerová, manažerka projektu Partners bankovní služby. A jak jste na tom vy, víte, za co si v bance platíte? Nebo za co si přeplácíte?

 

Zkontrolujte si velice jednoduše, zda opravdu platíte jen za ty služby, které chcete a využíváte. Vezměte bankovní výpisy za poslední dva až tři měsíce a podívejte se, za jaké položky vám banka účtuje poplatky. Řada položek se bude opakovat – výběry z bankomatů, příchozí platby, trvalé příkazy atd., a samozřejmě poplatek za bankovní účet. Napište si do přehledné tabulky, co vás kolik stojí měsíčně, a budete překvapeni, kolik vaší bance měsíčně cpete…
 

Jak tedy ušetřit? Nebuďte líní a běžte si do banky vyjednat lepší podmínky, nebo si nechte ZDARMA zkontrolovat, zda neplatíte zbytečně.

 

2. NEPLAŤE V BANCE V HOTOVOSTI: využívejte on-line transakce místo transakcí na pobočce.

 

Možná si ještě pamatujete dobu, kdy se pro hotovost běhalo na pobočku banky. Nejlépe v době polední pauzy. Fronta jak na banány, za přepážkou nevrlá úřednice a žaludek kručící hlady. A navíc to stálo nemalé peníze. Naštěstí se situace změnila, dneska si můžeme pohodlně vybírat hotovost v bankomatech. Opravdu to tak všichni děláte?

 

Celou výplatu či důchod většinou v hotovosti nedostáváme, peníze nám chodí na účet. A na běžné platby je vybíráme několikrát měsíčně. Dagmar Prajzlerová, manažerka Partners bankovních služeb, k tomu dodává: „Pokud bychom k výběru využívali bankomaty, budou se poplatky pohybovat v řádech desítek korun. Za vývěry na přepážkách pak zaplatíme více než sto padesát korun. A to nezmiňuji časovou úsporu…“

 

Podívejte se na srovnání tří bank při frekvenci čtyř měsíčních výběrů na přepážce a z bankomatu:

 

 

 

Přemýšlejte nad tím, jak vybíráte hotovost. Ušetřit můžete zde!

 

TN.cz