beznadějná situace

Nezaměstnaní jsou zoufalí, budou klidně pracovat na černo

Nezaměstnanost (ilustrační foto)
Zdroj: Mediafax
(ilustrační foto)

K zoufalství dohání lidi vysoká nezaměstnanost. Pokud jsou bez práce delší dobu, jsou ochotni začít pracovat na černo, jen aby byli nějak užiteční. Pracovat bez smlouvy jsou ochotni téměř dvě třetiny z dotázaných.

Čtyři pětiny zájemců o zaměstnání by šly pracovat bez náležité pracovní smlouvy. Vyplynulo to ze srpnového průzkumu portálu Prace.cz, jehož výsledky společnost ve čtvrtek zveřejnila společnost LMC.


"Více než dvě třetiny respondentů považují práci načerno za vhodné řešení, jednoznačně lepší než nezaměstnanost," uvedla firma. K těmto 67 procentům lidí by se přidalo ještě další 14 procent těch, kteří by nelegální práci přijali aspoň dočasně a v nejvyšší nouzi.


Pouze desetina oslovených odmítla práci na černo z principu, dalších šest procent zastrašila hrozba tvrdých trestů. A každý pětadvacátý respondent si nebyl se svým názorem jistý. Do průzkumu se zapojilo 1734 uživatelů portálu.

 

O jedno místo bojuje téměř 12 zájemců


V červenci bylo na úřadech evidováno celkem 485.597 lidí. V procentuálním vyjádření bylo bez práce 8,3 procenta. V průměru se o jedno pracovní místo uchází 11,8 zájemců o práci.


"Výrazná ochota podstupovat rizika a případné postihy spojené s nelegálním zaměstnáváním odráží současnou situaci na pracovním trhu. Jednou z příčin tohoto stavu je také nedostatečná podpora alternativních úvazků a tvorby nových pracovních míst ze strany státu," zmínil mluvčí LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

 

Pracovníka načerno nechrání zákony


Při nelegální práci člověk není chráněn pracovní smlouvou, nemá nárok na řádnou dovolenou ani nemocenskou a v případě odhalení mu hrozí postih až do výše 100 tisíc korun. Zaměstnavatel za něj navíc neodvádí příslušné odvody do státní pokladny, a může proto být potrestán až desetimilionovou pokutou.

 


Podle dat ministerstva práce a sociálních věcí se uskutečnilo za 1. pololetí letošního roku více než 95 tisíc kontrol zaměřených na nelegální práci. Kontroloři uložili téměř dva tisíce pokut v celkové výši 106,4 milionu korun.
 

tn.cz / mediafax / muf