Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nesmyslné plýtvání

NKÚ: Stát platí vymahačům třikrát více než vyberou od dlužníků

Mýtná brána
Zdroj: Mediafax
Stát platí vymahačům nezplaceného mýta mnohem více než skutečně vyberou.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) si posvítil na to, jak stát zvládá poměrně nový systém elektronického mýtného. A kontroloři se nestačili divit. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž platí vymahačům a právníkům třikrát více peněz za vymáhání pohledávek, než kolik oni ve skutečnosti vyberou. Rozdíl přitom dosahuje téměř 40 milionů.

Absurdní situace přitom začala vznikat už v roce 2009, kdy ŘSD, tedy příspěvková organizace Ministerstva dopravy, uzavřelo smlouvu s advokátní kanceláří a společností pro vymáhání pohledávek.

 

Součástí smlouvy byly nejen právní služby, ale i vytvoření softwaru za téměř 40 milionů korun.To bylo přitom podle NKÚ zcela zbytečné. "Obdobnou agendu, jakou je vymáhání uniklého mýtného, si jiné správní orgány zabezpečují vlastními silami," konstatuje úřad ve své zprávě.

 

Advokátní kancelář a vymahači si přitom za své služby paušálně účtovali 285 tisíc korun měsíčně. Za právní služby na vyžádání pak sazby byly od 2 500 do 3 500 korun za hodinu. Celkem tedy stát zaplatil za tuto jejich činnost na 56,8 milionu korun.


Jenže skutečně vymoci uniklé mýtné podařilo pouze ve výši 18,3 milionu korun. To znamená, že z jedné koruny vyplacené za služby advokátní kanceláře a společnosti na vymáhání pohledávek byl výnos 32 haléřů a stát tak vlastně prodělal téměř 40 milionů korun.
 

tn.cz / mrk