Obří stávka ochromila Řecko! Lidé se bojí dalších nepokojů!

řecká vlajka
Zdroj: Mediafax

Nespokojení Řekové ve středu vstoupili do 24hodinové stávky na protest proti dalším úsporám. Největší problémy hlásí doprava, stávka zkomplikovala i letecké spojení se zemí, informovaly agentura Reuters a server BBC.

Do práce nepřišli státní zaměstnanci, nevyjely vlaky a první zrušené lety hlásí i aerolinky. Své brány neotevřely ani tamní školy či muzea, nemocnice fungují pouze omezeně. Podle agentury Reuters bylo na aténském letišti zrušeno více než 400 domácích i mezinárodních letů.

PODÍVEJTE SE NA REPRTÁŽ TV NOVAAgentura Mediafax zjistila, že se stávka dotkne také pěti spojů z Prahy. „V souvislosti se situací v Řecku nebude možné ve středu vypravit pravidelnou linku Českých aerolinií (ČSA) do Atén,“ řekla Mediafaxu mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Druhá česká letecká společnost Travel Service lety rušit nebude, ale operativně je přesune. „Změny se dotknou dvou charterových letů a dvou pravidelných linek,“ informovala mluvčí letecké společnosti Vlaďka Dufková.

ČTĚTE TAKÉ:
Evropští DŮCHODCI MOŽNÁ SPASÍ Řecko!


Podle ní bude letový řád upraven tak, aby letadla cestovala mimo dobu stávky. „Kvůli stávce budou hodinová zpoždění, některé spoje totiž poletí až o několik hodin později po jejím skončení,“ poznamenala Dufková a dodala, že situaci letecká společnost stále řeší. O těchto i případných dalších změnách prý cestující informuje cestovní kanceláře i Travel Service.

Největší odborové centrály ADEDY a GSEE čekají, že do stávky se zapojí stovky tisíc lidí a tisíce budou v centru měst protestovat. Mezitím v zemi bude pokračovat mise trojky, tedy Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské komise (EK) a Evropské centrální banky (ECB), která rozhodne o vyplacení další životně důležité tranše v objemu osmi miliard eur.

„Bohužel, nová opatření pouze rozšiřují nespravedlivou a barbarskou politiku, která vysává práva zaměstnanců a příjmy a vrhá ekonomiku do hlubší recese i zadlužení,“ sdělil Stathis Anestis, mluvčí GSEE, která reprezentuje zaměstnance soukromého sektoru.

ČTĚTE TAKÉ:
OBRAZEM: Válka v ulicích Atén! SLZNÝ PLYN, PLAMENY, ŘEV...


„Lidé jsou velmi naštvaní,“ řekla státní zaměstnankyně a odborářka Tiana Andreuová. „A to nejen kvůli opatřením, které vláda přijala, ale kvůli celkové situaci. Rozhodli jsme se, že to zastavíme,“ dodala.

Ministři financí eurozóny (Eurogroup) se v pondělí rozhodli odložit rozhodnutí o vyplacení další splátky z prvního záchranného balíčku. Očekává se, že zpráva trojky nebude hotova dříve než 13. listopadu.

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos v reakci uvedl, že o bankrotu zadluženého Řecka se v současné době nevedou žádné diskuze. Země s financemi do listopadu vydrží.

Úsporná opatření, jež zavedla vláda ve snaze stabilizovat veřejné finance, jsou u řecké populace silně nepopulární. Dvě největší řecké odborové centrály na protest proti novým úsporám svolaly další 24hodinovou stávku, která se bude konat 19. října.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax