Auto na LPG se vyplatí, radí experti na pohonné hmoty

Ptali jste se ON-LINE na LPG pohon expertů Lubomíra Sáčka a Čestmíra Večeři ze společnosti Flaga. V době, kdy ceny klasických pohonných hmot stoupá raketovým tempem, se plyn jeví jako dobrá levnější alternativa.

Řidiči, kteří jezdí na benzín, nebo naftu určitě při placení plně natankované nádrže zapřemýšleli nad koupí auta, které by jezdilo na "něco“ levnějšího. Na levnější LPG u nás jezdí už desítky tisíc motoristů.


PSALI JSME:
SPOČÍTEJTE SI: Benzín zdražuje. Vyplatí se plyn?

 

LPG prý vybuchuje, je nebezpečný, málo táhne… Dnes už spousta mýtů neplatí. Plynové nádrže a celý systém LPG je normovaný a prochází náročnými testy. Několikeré zabezpečení zamezí úniku plynu z nádrže do ovzduší nebo dokonce výbuchu.

 

Čtenář Havlíček se ptal, jestli se vyplatí v dnešní době jezdit na LPG? "Jednoznačně ano. Tvrzení podporuje trend nárůstu počtu přestavěných vozidel. V ČR 2009 cca 6.000 přestavených vozidel, 2011 cca 15.000 vozidel. Ekonomická výhodnost -> 50 - 60% provozní náklady,“ zněla odpověď expertů.


Rozhovor

 
Zuzka se zeptala, jestli je plyn ekologičtější než benzin? "LPG vykazuje o cca 20% emise CO2 proti benzínu a je považováno za ekologické palivo,“ odpověděli experti na pohonné hmoty.

 

"Kolik stojí předělat auto na plyn? Obávám se, že se mi to krutě nevyplatí. Navíc mi to zabere prostor v kufru,“ konstatuje a ptá se čtenář Petr. "Standardní čtyřválcový motor cca 30.000 Kč, návratnost po ujetí cca 35.000 km. Nádrž lze umístit v prostoru pro rezervu – toroid,“ napsali na jeho otázku odborníci ze společnosti Flaga.

 

 

hru tn.cz / kos