Plynovod Nord Stream dosáhl na ruský břeh

Plynovod Nord Stream se dostal na ruské pobřeží v zálivu Portovaja v Leningradské oblasti. Ve středu to uvedla agentura Ria Novosti.

První část plynovodu dosáhla břehu z plavidla , z něhož se potrubí pokládalo na dno Baltského moře. Druhá linie se dostane na břeh příští týden. Zároveň pokračuje výstavba pobřežní části plynovodu, která bude dlouhá 1,5 kilometru, a povrchových zařízení.

 

 

Portovaja poblíž Vyborgu je výchozím bodem plynovodu Nord Stream přes Baltské moře. V tomto bodu bude spojen s pevninskou částí plynovodu Grjazovec-Vyborg, součástí ruského systému přepravy plynu. Plyn se bude do plynovodu Nord Stream přečerpávat ve stanici Portovaja, která je zhruba tři kilometry od břehu. Plynovod Grjazovec-Vyborg a přečerpávací stanice Portovaja staví a bude provozovat Gazprom.

 

Na mořské dno začala pokládka potrubí Nord Stream letos v dubnu. Plavidlo Castoro Sei položilo kolem 230 kilometrů plynovodu ve švédských a finských vodách. Plynovod se dostal na německý břeh 18. července, jeho pokládku provedlo plavidlo Castoro Dieci.

 

 

Nord Stream je zcela nová cesta pro vývoz ruského zemního plynu do Evropy, hlavně na německý, britský, nizozemský, francouzský a dánský trh. Plynovod bude dlouhý 1,22 tisíce kilometrů a bude mít kapacitu 55 miliard metrů krychlových ročně. Povede po dnu Baltského moře z ruského Vyborgu do německého Greifswaldu.

tn.cz / Mediafax