Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Češi jsou v počítačích zaostalí, tvrdí evropský průzkum. Souhlasíte?

V celé třetině českých domácností nenajdete osobní počítač. V celoevropském srovnání jsme se tak umístili až na 21. místě. A lepší není ani stav v připojení domácností k internetu. Co je příčinou této situace a jak se z ní dostat?

Nedávný unijní průzkum odhalil, že v rámci evropské sedmadvacítky jsou české domácnosti hluboko pod celoevropským průměrem co se týče vybaveností počítačem. Ten u nás vlastní pouze 64% domácností, zatímco v Evropě toto číslo překračuje 74 %. Česká republika je v tomto ohledu až jednadvacátá v Evropě. Kromě většiny západních zemí nás tak předběhly takové země jako např. Estonsko, Maďarsko nebo sousední Slovensko.

 

Anketa

Je podle vás Česko opravdu tak slabé v počítačích?


Hlasovalo 376 lidí. (Muži: 374 | Ženy: 2)
Co je příčinou tohoto neutěšeného stavu? Podle průzkumu, který na sklonku loňského roku zveřejnila společnost Gartner, prodej počítačů v České republice v roce 2011 klesl o dvacet procent. Prodalo se jich jen mírně nad milion kusů. Letos se však už počítá nejen se zastavením tohoto klesajícího trendu, ale dokonce s nárůstem prodejů. Odhady hovoří o 1,23 milionech prodaných počítačů v letošním roce a v roce 2013 by se v tuzemsku mohlo prodat dokonce 1,39 milionu PC.

 

V rostoucí trend a tím i ve větší penetraci osobních počítačů v českých domácnostech věří také jejich výrobci. „Letošní rok bude v prodejích produktů Dell domácnostem tím nejsilnějším za posledních 20 let, tedy za celou dobu našeho působení na českém trhu,“ říká Martin Ulčák, obchodní manažer společnosti Dell pro Českou republiku a Slovensko.

 

Segment domácností považují počítačoví výrobci v České republice za velmi perspektivní. Svá optimistická očekávání opírají o údaje z posledního sčítání lidu, podle něhož stále existuje více než 1,5 milionu českých domácností, ve kterých nenajdete žádný osobní počítač.

 

Ovšem ještě horší je situace v připojení na internet. Vlády v předcházejících letech podporovaly jeho zavedení i na těch nejmenších obecních úřadech, nebo díky akci Internet do škol v co nejširším počtu vzdělávacích institucí, ale na domácnosti se v tomto ohledu jaksi pozapomnělo. Trpké plody tak sklízíme v současné době, kdy s koncem loňského roku mělo internet doma pouze 56 procent domácností, zatímco v evropském měřítku je to 70 procent domácností s internetem. Z mezinárodního srovnání vyplývá, že se Česká republika v tomto ohledu nachází na 18. místě v pomyslném žebříčku zemí EU27.

 

Pozitivním zjištěním je fakt, že víc než polovina českých domácností má přenosný počítač a používá bezdrátové připojení k internetu. Čtvrtina domácností má pak k dispozici dva a více počítačů.
 

pel