Dlužníků je méně

Žebříček dlužníků v ČR vede muž s 209 exekucemi! Pomuže osobní bankrot?

Exekuce - 1
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto

Typickým dlužníkem v Česku je podnikatel okolo čtyřicítky. Počet exekucí podle exekutorské komory v minulém roce klesl, ale naproti tomu se většina dlužníků potýká s více než jednou exekucí. V průměru jich na jednoho dlužníka připadá hned 5.

Takovým typickým dlužníkem je podle exekutorské komory muž, většinou se jedná o podnikatele. A výhradně muži také figurují v první desítce pomyslného žebříčku nejzadluženějších Čechů.

 

Rekordmanem je podnikatel z Prahy, který má na kontě 209 exekucí, hned za ním je muž s více než 150 exekucemi. Průměrná výše dluhů je zhruba 85.000 korun.

 

Jednou z možností, jak kumulující se exekuce řešit, je vyhlášení takzvaného osobního bankrotu, ale toho využívá asi jen desetina dlužníků. Podmínkou je totiž, že dlužník musí do pěti let splatit třetinu svého dluhu, a to většina z nich nedodrží. Exekutorská komora očekává i letos pokles nařízených exekucí.


Několik základních informací k osobnímu bankrotu


Osobní bankrot nemohou k řešení své situace použít podnikatelé. Vztahuje se pouze na fyzické osoby, které mají zpravidla více věřitelů a nejsou schopny své dluhy splácet.

 


Osobní bankrot se také nedá použít na umoření hypoték, protože u nich fungují zástavy. Banky hypotéky poskytují za podmínek, kdy za dluh ručíte jiným majetkem.


Jste-li věřitelem, musíte s osobním bankrotem svého dlužníka souhlasit. A to i s vědomím, že část dluhu odepíšete do ztrát. Pamatujte ovšem na to, že prakticky jediným jiným řešením je exekuce na majetek a plat dlužníka. Tento způsob vymáhání pohledávek ovšem také nefunguje stoprocentně. Dlužníci proti exekucím používají různé triky a podvody, například s přesunem majetku na blízkého člověka.

 


Dlužník v exekuci navíc ztrácí motivaci pracovat, pokud ví, že většina jeho výdělku padne na úhradu exekuce. Při osobním bankrotu je situace opačná – dlužník je dokonce nucen k tomu, aby pracoval, vydělával a hradil své dluhy. Rozumní věřitelé by proto neměli institut osobního bankrotu hned zavrhovat.

 

Více informací o osobním bankrotu se dozvíte ZDE.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

kos / s přispěním Jany Marečkové TN.cz