Poslanecké náhrady se budou danit, rozhodl rozpočtový výbor

Peníze. Ilustrační foto
Zdroj: Jindřich Kodíček
Povodňová stovka bude platit jeden rok - ilustrační foto.

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny na svém úterním zasedání schválil balík zákonů, předložených ministerstvem financí.

Předlohy zavádí například zdanění poslaneckých náhrad, tzv. povodňovou stokorunu či zdanění vojenských výsluh a příspěvku na bydlení u vojáků.

 

Snížení slevy na poplatníka, takzvaná povodňová stovka, je součástí novely zákona o dani z příjmu, kterou navrhl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Zákon zároveň daní poslanecké náhrady, část obnovitelných zdrojů energie, či důchody pracujících důchodců.

 

Povodňová stovka bude platit jeden rok

 

Základní sleva na poplatníka se sníží o 100 korun měsíčně. Tyto prostředky se použijí na odstraňování škod po povodních, případně na budování protipovodňových opatření. "Opatření bude platit pouze pro rok 2011," uvedl již dříve premiér Petr Nečas (ODS).

 

Současné znění zákona o daních z příjmu jasně říká, že důchody dani z příjmu nepodléhají. Toto ustanovení by nově mělo mít podmínku, podle níž začnou být důchody daněny v okamžiku, kdy ostatní příjmy dotyčného přesáhnou 840 tisíc korun ročně, což odpovídá zhruba trojnásobku současné průměrné mzdy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sněmovna rozhodne o Kalouskových škrtech. Uspěje vláda?

 

Novela také ruší právo na 50procentní slevu na dani z příjmu u zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají polovinu lidí se zdravotním postižením. Ministerstvo financí tvrdí, že je to jeden z nejčastěji zneužívaných ustanovení v zákoně. "Existují situace, kdy se v rámci skupiny vytváří dceřiné společnosti, na které jsou převáděny výnosy od jiných členů skupiny a zároveň tyto dceřiné společnosti za účelem aplikace této slevy na dani zaměstnávají příslušný počet zaměstnanců se zdravotním postižením," uvádí ministerstvo.

 

Součástí návrhu zákona je i zdanění vojenských výsluh a příspěvku na bydlení u vojáků z povolání. Novela klasifikuje příjmy z výsluh jako takzvané ostatní příjmy a zdaňuje je srážkovou daní ve výši 15 procent. Příspěvky na bydlení jsou charakterizovány jako příjem ze závislé činnosti, takže budou daněny jako mzda.

 

Zdanění poslaneckých náhrad

 

Ministr financí Kalousek nezapomněl ani na zdanění poslaneckých náhrad a jednoduše ruší úpravu, podle níž nejsou peněžité náhrady u představitelů státní moci předmětem daně. Kromě poslanců a senátorů ministr navrhuje zdanit plat prezidenta a rentu bývalého prezidenta.

 

Zcela zrušeno má být osvobození od daně z příjmu u tzv. ekologických zdrojů energie do výkonu jednoho megawattu. Příjmy z těchto zařízení jsou v současnosti po dobu pěti let zcela osvobozeny od daně. Ministerstvo financí tento krok zdůvodňuje tím, že zdroje energie jsou v gesci ministerstva průmyslu, a neměly by tedy být ovlivňovány daňovými zákony, které spadají pod ministerstvo financí.

 

Zákon bude kvůli nedostatku času schvalován ve stavu legislativní nouze, aby mohl začít platit od začátku příštího roku. Ministerstvo financí totiž s platností tohoto zákona počítalo při sestavování rozpočtu na příští rok.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax