POTRAVINY ZDRAŽILY v každém kraji jinak. PŘEHLED CEN

Ač to z kraje ledna vypadalo, že ceny potravin po Novém roce nevzrostly, opak je pravdou. Za které potraviny si oproti loňsku připlatíme? Máme jejich přehled.

Ceny šly nahoru téměř u všech sledovaných základních potravin a nápojů. Nejvíc se zatím zdražení promítlo u ovoce a zeleniny.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:

 

ČTĚTE TAKÉ:

Školní obědy už od pondělí výrazně ZDRAŽÍ
 

Například kilo hovězího zadního bylo ještě před pár týdny v průměru o 5 korun levnější. Vůbec nejvíc se ceny směrem vzhůru pohnuly u rajčat a paprik, a to skoro o 17 procent, což je v průměru o 6, 7 korun za kilo navíc.

 

 

 

Které potraviny kde zdražily?

 

V Jihomoravském kraji zdražila většina potravin, nejvíce rajčata

 

Na jihu Moravy zdražila během uplynulých čtyř týdnů především rajčata, s cenou dolů šly nejvíce brambory.
 

Rajčata  na jihu Moravy zdražila na 44,09 Kč/kg. To je nejvíce v Česku. Zákazníci si však připlatí například i za vepřovou pečeni, šunkový salám, mléko, vejce, rostlinné máslo či pšeničnou mouku.

 

Nejvíce poklesla cena brambor. Kilogram lze koupit za 8,32 Kč. Zlevnilo i  hovězí maso, kuchaná kuřata, máslo nebo rýže.

 

 

Z potravin na Královéhradecku nejvíce zdražily papriky

 

V Královéhradeckém kraji zdražily především papriky, s cenou dolů šly nejvíce pomeranče.

 

Kilogram paprik  je k dostání v průměru za 59,02 Kč. S cenou nahoru šly například i kuchaná kuřata, eidamská cihla, vejce, máslo, rostlinné máslo, pivo či minerální voda.

 

Nejvíce zlevnily pomeranče. Kilogram stojí průměrně 22,18 Kč, což je v Česku nejméně. Méně zaplatíte také za hovězí maso, šunkový salám, rýži nebo cukru.

 

 

Z potravin v Pardubickém kraji nejvíce zdražily papriky

 

Na Pardubicku zdražily během uplynulých čtyř týdnů především papriky, s cenou dolů šel nejvíce šunkový salám.

 

Papriky zde vyjdou na 57,42 Kč/kg. S cenou nahoru ale šly například i banány, pomeranče, pivo, minerální voda, chleba, pšeničná mouka či rostlinné máslo.

 

Nejvýrazněji zlevnil šunkový salám. Kilogram stojí průměrně 111,50 Kč, což je o zhruba sedm korun pod celostátním průměrem. Zlevnila také kuchaná kuřata, eidamská cihla, máslo, rýže nebo cukr.

 

 

Z potravin na Vysočině nejvýrazněji zdražily papriky

 

Na Vysočině se zdražily především papriky, s cenou dolů šly nejvíce brambory.

 

Nejvýrazněji zdražily na Vysočině papriky, a to na 52,08 Kč/kg.  S cenou nahoru však šly například i banány, pomeranče, pivo, minerální voda, těstoviny, rýže či máslo.

 

Nejvíce zlevnily brambory. Kilogram stojí průměrně 8,70 Kč.Zlevnilo jakostního víno, cukr, chleba, rostlinné máslo a eidamská cihla.

 

 

V Olomouckém kraji nejvýrazněji zdražila rajčata, zlevnily brambory

 

Na Olomoucku zdražila především rajčata, s cenou dolů šly nejvíce brambory.

 

Nejvýrazněji zdražily  na Olomoucku rajčata. Kilogram je v průměru za 43,02 Kč. Zdražily však například i banány, rýže, pšeničná mouka, vejce, rostlinné máslo, mléko či kuchaná kuřata.

 

Nejvíce klesla cena brambor. Kilogram stojí průměrně 8,53 Kč. Zlevnila také eidamská cihla, jogurty, máslo, těstoviny, pečivo nebo cukru.

 

 

Na severu Moravy a ve Slezsku nejvýrazněji zdražila rajčata

 

Na severu Moravy a ve Slezsku zdražila především rajčata, nejvíce naopak klesla cena pomerančů.

 

Rajčata stojí na severu Moravy a ve Slezsku v průměru 40,65 Kč/kg. Zdražily také papriky, jablka, banány, brambory, cukr či těstoviny.

 

Nejvíce zlevnily pomeranče. Kilogram stojí průměrně 24,36 Kč. Zlevnilo také pivo, pečivo, rýže, pšeničná mouka nebo máslo.

 

 

Z potravin ve Zlínském kraji nejvíce zdražila rajčata

 

Na Zlínsku zdražila především rajčata, nejvýrazněji naopak klesla cena brambor.

 

Rajčata na Zlínsku zdražila na 41,82 Kč/kg.  Dále zdražily například papriky, jablka, banány, pomeranče, minerální voda, těstoviny či rýže.

 

Nejvíce šly s cenou dolů brambory. Kilogram stojí průměrně 8,23 Kč. Zlevnila například i cena piva, pečiva, pšeničné mouky či mléka.


 

Ve Středočeském kraji nejvíce zdražily papriky, zlevnil cukr

 

Ve Středočeském kraji v posledních čtyřech týdnech nejvíce zdražily papriky, zlevnil například cukr.

 

Nejvýrazněji zdražily papriky. Kilogram se nyní prodává za 57,67 koruny. K dalším potravinám, které ve Středočeském kraji zdražily, patří například rajčata, jablka, banány, minerální voda či pečivo.

 

Naopak nejvíce zlevnil cukr. Kilogram tak stojí 23,76 koruny. Zlevnily také například brambory, rýže, máslo nebo mléko.

 

 

 

V Praze nejvíce zdražila rajčata

 

V Praze podražila především rajčata, nejvíce naopak klesla cena jakostního vína.

Kilogram rajčat se nyní prodává za 39,28 koruny. K dalším potravinám, které v hlavním městě zdražily, patří například kuchaná kuřata, jogurty, vejce, máslo, rostlinné máslo, pšeničná mouka nebo těstoviny.

 

Nejvíce naopak zlevnilo jakostní víno. Litr tak nyní stojí 60,07 koruny. V praze zlevnilo také například pivo, pomeranče, pečivo, chléb, rýži či jogurty.

 

 

V jižních Čechách výrazně zdražily papriky, naopak zlevnila rýže

 

V Jihočeském kraji se nejvíce zvýšila cena paprik, levnější je naopak rýže. 

 

Nejvýrazněji zdražily papriky. Kilogram se nyní prodává za 62,81 koruny. K dalším potravinám, které v Jihočeském kraji zdražily, patří například vepřová pečeně, mléko, jogurty, vejce, máslo, pečivo nebo minerální voda.

 

V kraji naopak nejvíce zlevnila rýže. Kilogram stojí 32,06 koruny. Levnější je také chléb, cukr, jakostní víno, pivo a brambory.

 

 

V Plzeňském kraji nejvíce zdražily papriky, naopak zlevnily pomeranče

 

V Plzeňském kraji nejvíce podražily papriky, levnější jsou naopak pomeranče.

 

Kilogram paprik se nyní prodává za 58,80 koruny. K dalším potravinám, které v Plzeňském kraji zdražily, patří například jogurty, mléko, vejce, rostlinné máslo, těstoviny, minerální voda či pivo.

 

Naopak nejvíce v kraji zlevnily pomeranče. Kilogram stojí 26,63 koruny. Na Plzeňsku zlevňoval také šunkový salám, kuchaná kuřata, pšeničnou mouku, rýži nebo chléb.

 

 

V Karlovarském kraji nejvíce zdražila rajčata, naopak zlevnily brambory

 

V Karlovarském kraji v posledních čtyřech týdnech výrazně zdražila rajčata, naopak nejvíce se snížila ceny brambor.

 

Kilogram rajčat se nyní prodává za 39,75 koruny. K dalším potravinám, které v Karlovarském kraji zdražily, patří například papriky, banány, pivo, jakostní víno, těstoviny, rostlinné máslo nebo vejce.

 

Naopak nejvíce v kraji zlevnily brambory, stojí 7,36 koruny. Zlevnily také pomeranče, jablka, cukr, rýži či pšeničnou mouku.

 

 

V Ústeckém kraji nejvíce zdražily papriky, zlevnila naopak mouka

 

V Ústeckém kraji nejvíce zdražily papriky, naopak nejvíce se snížila cena pšeničné mouky.

 

Kilogram paprik se v kraji prodává za 51,23 koruny. K dalším potravinám, které v Ústeckém kraji zdražily, patří například kuchaná kuřata, mléko, vejce, máslo, rostlinné máslo či těstoviny.

 

Naopak nejvíce v kraji zlevnila pšeničná mouka. Kilogram stojí 10,03 koruny.  Zlevňovala také například vepřová pečeně, eidamská cihla, rýže nebo chléb.

 

 

 V Libereckém kraji nejvíce zdražila mrkev, naopak zlevnil cukr

 

V Libereckém kraji zdražila mrkev, naopak nejvíce se snížila cena cukru.

 

Kilogram mrkve se nyní prodává za 14,68 koruny. K dalším potravinám, které v Libereckém kraji zdražily, patří například jablka, banány, minerální voda, těstoviny, pšeničná mouka či rostlinné máslo.

 

Nejvíce naopak zlevnil cukr. Kilogram nyní stojí 22,55 koruny. Zlevnilo také například pečivo, chléb, rýže, vejce nebo hovězí maso.

 

 

tn.cz / kos