Používáte nelegální software? Za pár dní vám přijde obsílka
Lidé podezřelí z možného užívání nelegálního softwaru obdrží v těchto dnech obsílku s výzvou. Informoval o tom mluvčí protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA) Jan Hlaváč.
Protipirátská organizace se hodlá zaměřit zejména na tuzemské firmy a obešle jich na 20 tisíc. Obrátí se na ně s výzvou, aby provedly kontrolu legálnosti softwaru používaného při podnikání.
"Zaměřujeme se na firmy, u kterých je podezření, že mají nainstalovaný nelegální software. Vycházíme částečně z oznámení, která jsme obdrželi většinou z anonymních zdrojů. S firmami proto zahajujeme proceduru směřující k nápravě," vysvětlil Hlaváč.
Podívejte se na rozhovor s mluvčím protipirátské organizace BSA Janem Hlaváčem:
ČTĚTE TAKÉ:
Každý třetí program je v počítačích nelegálně. Chystá se velký zátah!
Část obeslaných firem spadá do kategorie společností, u kterých je podle analýzy BSA vysoké riziko softwarového pirátství. "Například v nabídkách práce vyžadují od uchazečů znalosti různých programů – kancelářského softwaru, konstrukčních či grafických programů konkrétních značek –, ale výrobci daného softwaru neevidují u těchto firem žádné licence či jen malé množství. Je tedy velmi pravděpodobné, že tyto firmy používají počítačové programy pirátsky," vysvětlil Hlaváč. Nejčastěji jde o společnosti s méně než 100 zaměstnanci ve výrobní oblasti, službách či administrativě.
Pokud vedení firem na výzvu nebude reagovat, může to být v případě soudního řešení pirátství pro management přitěžující. "Manažeři se pak mohou těžko vymlouvat na to, že o softwarovém pirátství nevěděli, že k němu docházelo bez jejich vědomí či přičinění," doplnil mluvčí. Kromě dopisu se bude BSA snažit situaci řešit i osobním jednáním s managementem.
Pokud bude letos firma stíhána za používání nelegálního softwaru, zaplatí poškozeným výrobcům softwaru v průměru 286 tisíc korun. Průměrná výše kompenzace poškozeným softwarovým firmám se letos zvýšila o 10 procent, přičemž nejvyšší kompenzace se podle BSA pohybovaly mezi 500 a 700 tisíci korun.
Mezi nejčastěji používaný nelegální software ve firmách patří podle protipirátské organizace operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft), antivirové programy (Symantec), software pro grafiky (Adobe) a projektanty (Autodesk).