POZOR! Čejkovice podváděly s vínem. Miliony litrů v prodeji!

Templářské sklepy Čejkovice, jeden z předních producentů vína v ČR, prodávaly a do obchodní sítě dodaly více než milion litrů klamavě označených vín.

Společnost vyrobila více než milion lahví z hroznů neznámého původu, řekla v úterý mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Petra Hoferková.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce označili Templářské sklepy Čejkovice jako společnost, která vykupovala hrozny neznámého původu. "Vína vyrobená z těchto hroznů pak následně uváděla do oběhu jako jakostní odrůdová vína nebo odrůdová vína tuzemské provenience," řekla Hoferková.

Hrozny neznámého původu

Vinařské družstvo Templářské sklepy Čejkovice nakoupilo podle inspektorů od společnosti BJ VITIS s.r.o. se sídlem v Brně, která není pěstitelem hroznů, více než 1 250 000 kilogramů hroznů, u nichž není znám jejich původ a nelze tak prokázat pěstitele těchto hroznů. "Na žádném výkupním lístku ani na žádném obchodním dokladu vystaveném při nákupu hroznů od dodavatele nebyl uveden povinný údaj o pěstiteli," řekla Hoferková. Do společnosti BJ VITIS, s.r.o. hrozny dodala společnost DOAL STAV s.r.o. se sídlem v Brně, která se však na adrese svého sídla nevyskytuje a ani nepřebírá poštu.

Při samotné výrobě vína čejkovické družstvo k hroznům neznámého původu přimísilo také hrozny známého původu, které tímto postupem znehodnotila pro výrobu a uvádění vína do oběhu. "Celkový objem vyrobeného jakostního odrůdového vína a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009 neznámého původu se tak pohybuje kolem 1 080 000 litrů vína," řekla Hoferková.

Z důvodu ochrany společného trhu s vínem a zamezení klamání spotřebitele SZPI vinařskému družstvu Templářské sklepy Čejkovice zakázala uvádět vína do oběhu. "Zároveň jsme nařídili stáhnout z tržní sítě veškeré množství všech šarží jakostních odrůdových vín a odrůdových vín ročníku 2009, u kterých existuje důvodné podezření, že byly vyrobeny z hroznů neznámého původu," řekla Hoferková.

Inspekce v družstvu zároveň prokázala, že společnost Templářské sklepy nevedla řádně a průkazně vinařskou evidenci. "Tuto evidenci nedopracovala ani na základě uloženého opatření. Není tedy možné zjistit, které šarže vína byly vyrobeny z hroznů neznámého původu," řekla mluvčí SZPI.

Z tohoto důvodu se zákaz uvádět vína do oběhu a nařízené stahování z tržní sítě vztahuje na všechny šarže jakostního vína odrůdového a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009, které byly vyrobeny z hroznů těch odrůd révy vinné, které dodala společnost BJ VITIS, s.r.o. (Rulandské modré, Modrý Portugal, Muškát moravský, Sauvignon, Tramín červený, Chardonay, Cabernet Sauvignon, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé a Irsai Oliver).

Vinaři se bouří


"Případ Templářských sklepů i předchozí případ společnosti Vinium mne velmi zneklidňuje," řekl k případu ústřední ředitel potravinářské inspekce a bývalý ministr zemědělství Jakub Šebesta. "Úroveň našeho vinařství se v posledních letech nesmírně zlepšila. Mnozí moravští a čeští vinaři mohou dnes směle konkurovat svým zahraničním protějškům nejen na evropských, ale dokonce na světových trzích a takové excesy všechny naše poctivé vinaře i naše vinařství velmi poškozují," dodal.

S podvádějícími společnostmi zahájí v nejbližších hodinách SZPI správní řízení. "Mohou v něm být uloženy citelné pokuty, protože jednání společností poškodilo nejen spotřebitele, ale také vinohradníky a vinaře," řekla Hoferková.

Vinařské družstvo Templářské sklepy Čejkovice reagovalo v úterý na zprávu SZPI tiskovým prohlášením. "V současné době probíhá v naší společnosti kontrola SZPI, která doposud nebyla ukončena a ze strany SZPI doposud nebylo v rámci této kontroly prokázáno a doloženo, že by naše společnost uváděla do oběhu vína vyrobená z hroznů neznámého původu. Máme za to, že se jedná o zveřejňování zcela nepravdivých informací ve snaze kontrolního orgánu výrazným způsobem poškodit naši společnost. Proti zveřejnění a uvádění nepravdivých informací bude postupováno právní cestou," napsala společnost na svých oficiálních webových stránkách.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax