Žebříček nejděravějších programů

UŽITEČNÝ PŘEHLED: Tyhle programy napadají viry nejčastěji

Počítačová bezpečnost (ilustrační foto)
Zdroj: isifa.com
(ilustrační foto)

Počítačové viry hledají, kde programátor nechal díru. A často ji i najdou. Podívejte se na žebříček programů, přes které se šíří viry nejčastěji. Velkým překvapením je, že mezi nimi nejsou produktu firmy Microsoft.

Nejjednodušeji se kybernetičtí zločinci do vašich počítačů dostávají přes program Java od společnosti Oracle. Ten obsahuje dvě zranitelná místa. Využívalo je celkem 56 procent všech útoků, které antivir v uplynulém čtvrtletí zablokoval. Zjistila to analýza ruské společnosti Kaspersky Lab, která je výrobcem stejnojmenného antiviru.

 

 

"Nejčastěji se útočí na programy, které jsou obecně rozšířené. A to je jak Java, tak programy firmy Adobe. Protože většina současných internetových prohlížečů je zabezpečena dobře, útočí se především na nadstavbové části těchto programů, které se po nainstalování spouští automaticky (pluginy)," vysvětlil pořadí v žebříčku počítačový odborník Michal Valášek.

 

Až dosud se mezi uživateli tradovalo, že nejděravějším programem je operační systém Windows od Microsoftu. Tato zpráva však všechny řeči vyvrátila. "Je to zřejmě kvůli mechanismu automatických aktualizací," píše se v analýze.

 

 

Potěšující zprávou je, že Česko je na devátém místě v žebříčku zemí, v nichž je nejnižší hrozba napadení počítačovým virem. První příčka patří Dánsku. Na chvostu tohoto žebříčku je Tádžikistán. Nejvíce škodlivých počítačových kódů se šíří z Ruska. Na druhém místě jsou Spojené státy americké.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / muf