Předčasné volby? Finanční katastrofa pro domácnosti i firmy, říká expert

České finanční trhy domácí politickou scénu v minulosti prakticky zcela ignorovaly, nyní je ale zlá doba a trhy tak jsou k politické nestabilitě méně tolerantní.

Podle analytika ČSOB Jana Čermáka by se tak ČR kvůli předčasným volbám mohla dostat pod tlak finančních trhů. Podle Čermáka je těžké odhadnout, zda je současná hrozba koaličních Věcí veřejných opět jen bouří ve sklenici vody nebo je osud vládní koalice tentokrát zpečetěn.
 

"Každopádně výroky, které tentokrát zazněly na adresu VV od premiéra Petra Nečase (ODS) a místopředsedy koaliční TOP09 Miroslava Kalouska byly poměrně tvrdé, což samozřejmě snižuje prostor pro to, aby si koaliční strany opět padly do náručí. Možná, že tedy nejde jen o tradiční koaliční tanečky, ale o reálnou hrozbu, že tato země bude mít vládu v demisi," hodnotí aktuální situaci analytik Čermák.
 

ČTĚTE TAKÉ:
 

Vzpoura uvnitř VV: Ministři odmítají předat Johnovi své demise!
 

V takovém případě se pak podle něj jako jedna z velmi vážných variant jevila i možnost předčasných voleb - mimo jiné i proto, že díky novele ústavy z roku 2009 se český parlament dokáže snadněji rozpustit. Postačí, když pro rozpuštění sněmovny zvedne ruku třípětinová většina a prezident má povinnost do 60 dní vypsat nové volby.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Sobotka: Mám mandát jednat o předčasných volbách

 

Čermák připomenul, že bylo v zásadě pravidlem, že české finanční trhy domácí politickou scénu prakticky zcela ignorovaly. "Časy se však mění - doba je zlá. Trhy jsou v posledních dvou letech daleko méně tolerantní k politické nestabilitě. Stává se tudíž, že i země s relativně zdravými fundamenty se může dostat vinou politické nejistoty pod tlak finančních trhů, který se nejvíce manifestuje v růstu kreditních prémií u vládního dluhu dotyčné ´nestabilní země´," upozornil Čermák.
 

Příkladem takového vývoje z poslední doby by podle něj mohly být třeba Belgie či Slovensko. "V prvním případě trhy dlouho tolerovaly fakt, že země nemá vládu. V momentě, kdy se však krize uvnitř eurozóny začala stupňovat, absence vlády se negativně projevila a rizikové marže začaly růst. Slovensko si pak vstřelilo vlastní gól loni na podzim, kdy otázka podpory pro euroval položila vládu. Z šoku předčasných voleb se slovenské vládní dluhopisy dosud nevzpamatovaly a Slovensko dokonce na čas zcela ztratilo přístup na kapitálové trhy," upozornil Čermák.
 

PSALI JSME:
 

VV chtějí odvrátit pozornost od soudu, myslí si Gazdík (TOP 09)
 

"Aniž bychom chtěli předčasně malovat čerta na zeď a říkat, že varianta předčasných voleb automaticky přinese výprodej koruny a nárůst rizikových přirážek u českého dluhu, považujeme za důležité varovat, že dočasná politická nejistota nemusí tentokrát projít bez povšimnutí trhů a může státu, domácnostem i firmách přinést dodatečné náklady," varoval Čermák.

cob tn.cz / Mediafax