Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Předlužené Řecko dostane dalších 8 miliard eur!

Vlajka Řecka
Zdroj: oficiální zdroj
Řecká vlajka

Představitelé eurozóny v úterý vpodvečer odsouhlasili uvolnění dalších osmi miliard eur pro předlužené Řecko. Informovaly o tom v úterý agentury AFP a Reuters.

"Eurogroup schválila výplatu šesté tranše (pomoci) Řecku," řekl podle agentury Reuters její diplomatický zdroj z EU poté, co lídři eurozóny uvedli, že všechny podmínky stanovené Aténám byly nyní splněny.

Partneři Řecka z eurozóny se podle agentury AFP zavazují vyplatit 5,8 miliardy eur (148 mld. Kč), další 2,2 miliardy vydá MMF.

PSALI JSME:
Řecko bez premiéra! Papandreu podává demisi


Právě šestou tranši ve výši osmi miliard eur ve formě půjček Atény nutně potřebují, aby se vyhnuly bankrotu.

Výplatu peněz pro Řecko eurozóna podmínila písemným souhlasem hlavních řeckých politických stran, od kterých chtěla jednoznačný slib, že budou pokračovat s reformami, na nichž se s mezinárodními partnery dohodli při vyjednávání o pomoci, a to i po volbách. Ty se v Řecku uskuteční příští rok.
 
"Máme potřebný politický konsenzus. Máme potřebnou národní jednotu a také národní závazek a odhodlání pokračovat," řekl řecký ministr financí Evangelos Venizelos.

"Jsme připraveni přispět v této velmi důležité diskusi o budoucnosti eurozóny, pro silnou eurozónu, která je schopna reagovat a posílat zcela jasné zprávy na trh," dodal podle agentury AFP Venizelos.

Peníze, které mají Atény dostat, pocházejí z prvního záchranného programu pro Řecko schváleného loni na jaře v celkové výši 110 miliard eur. Bez uvolnění tranše by Řecko v prosinci zbankrotovalo.

Země eurozóny a MMF začátkem listopadu pozastavily vyplacení už schválené tranše, protože Řecko chtělo vypsat referendum o úsporném a reformním balíku. To se nakonec neuskutečnilo. Na nátlak Evropské unie (EU) se mezitím lídři všech velkých řeckých politických stran zavázali, že budou pokračovat v realizaci úsporných opatření.

tn.cz / mediafax / hur