hospodářské výsledky

Prezident CME Sarbu: Společnost má nakročeno ke zvyšování výnosů

Během uplynulého roku vykázala mediální společnost Central European Media Enterprises (CME) výnosy na úrovni 772,1 milionu dolarů.
Zdroj: Mediafax

Prezident CME Adrian Sarbu věří, že má mediální společnost provozující i největší komerční televizní stanici v Česku, TV Novu, namířeno k budoucímu zvyšování výnosů. Sarbu to uvedl po zveřejnění hospodářských výsledků za loňský rok, kdy společnost dosáhla výnosů 772,1 milionu dolarů.

Slova prezidenta CME potvrzuje analytik společnosti Cyrrus specializující se na mediální trh Tomáš Menčík, který Mediafaxu sdělil, že z dlouhodobého horizontu firmě věří a myslí si, že obtížné kroky, které v současné době podniká, jsou fundamentálně zdravé.
 


"CME je nejsilnější na trhu ve všech zemích, ve kterých působí. V podstatě se čeká pouze na to, až se začne ekonomika v daných státech zvedat. Jakmile to začne, což můžeme říct, že začne, tak bude mít CME na to, aby ozdravila svoje finance. Do té doby bude mít sice společnost problémy, ale řešitelné problémy," říká analytik Menčík.
 

Vliv slabé ekonomiky v Evropě lze podle jeho slov sice přiřadit takřka ke všemu, nicméně u CME je důležité mít na paměti, že drtivou většinu svých tržeb generuje prostřednictvím reklamy, tu si u ní objednávají jiné firmy. "Pokud společnosti nevydělávají, tak zadávají méně reklamy. Napojení na HDP je tedy v tomto případě extrémně silné. Pokud tento ukazatel ovlivňuje veškeré firmy, tak u CME je to pravda tuplovaná," vysvětlil Menčík.
 

Adrian Sarbu se podle svých slov hodlá v budoucnu zaměřit především na restrukturalizaci provozního modelu, snížení nákladů a stálé zlepšování dluhové struktury a likvidity.
 

Poslední velkou akcí na trhu s médii v Česku spadající pod CME je páteční spuštění dalšího televizního kanálu, TV Telka, ta je zaměřená na zábavu, seriály a další pořady, které měli diváci TV Nova v oblibě.
 

Vedle České republiky, kde fungují pod CME kanály Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov, Telka a české verze hudební stanice MTV, provozuje společnost televizní stanice také na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku.
 

S akciemi firmy se obchoduje na trhu Nasdaq v USA a na pražské burze cenných papírů. Největším akcionářem CME je společnost Time Warner.
 

vrl TN.cz