Příjem žádostí o dotace z programu Zelená úsporám se přeruší

Příjem žádostí o dotace z programu Zelená úsporám, který slouží k podpoře obnovitelných zdrojů a úsporám energie, se přeruší na období od 29. října letošního roku až do února 2011.

Žádostí je už příliš mnoho a je potřeba je překontrolovat, vysvětluje v pondělí ministerstvo životního prostředí.
 

"Vzhledem k vysokému počtu přijímaných žádostí je nutné překontrolovat jejich správnost a úplnost, vše vyhodnotit a všechny podané žádosti zpracovat. Je tak zaručeno, že žádosti budou řádně posouzeny a údaje zkontrolovány," uvedla Rut Bízková, náměstkyně ministra životního prostředí.
 

PSALI JSME:

Zelená úsporám pro paneláky má utrum. Přišlo moc žádostí o dotace
 

Někteří žadatelé podle jejích slov i přesto, že mají dotaci schválenou, práce z různých důvodů nezahájí, a proto je potřeba celou situaci vyhodnotit a upřesnit skutečnou sumu vyčleněných peněz. Chybovost žádostí se pohybuje kolem 50 procent, problémy jsou hlavně v technické a věcné správnosti žádostí, takže je není možné vyhodnotit a odsouhlasit.
 

V současnosti Státní fond životního prostředí (SFŽP) eviduje přes 50 tisíc žádostí od asi 200 domácností.
 

Do budoucna by měl program přinést úsporu emisí ve výši více než jednoho milionu tun oxidu uhličitého, a to po dobu více než 30 let. "Spotřeba energie v obytných domech tvoří téměř 40 procent celkové spotřeby energie v rámci unie a je tak jedním z největších primárních zdrojů emisí, a tím i možných úspor energie," dodala Bízková.
 

Program by se měl znovu rozjet od prvního února příštího roku.
 

 

tn.cz / Mediafax