Připravte si peníze. Na zálohy za plechovky i pivní kelímky

Už brzy se možná dočkáme vratných záloh na plechovky a plastové lahve. A někde dokonce i za kelímky na pivo.

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se platilo za zálohy na plechovky?

Hlasovalo 726 lidí.
Ministerstvo životního prostředí připravilo novelu zákona, podle které by se měly zavést zálohy na hliníkové plechovky a plastové lahve.
 

Ekologům se totiž nelíbí, že hliníkové plechovky často končí na skládkách. Přitom rozklad hliníku životnímu prostředí nějak výrazně neškodí. Vadí jim ale těžba bauxitu. “Těžba bauxitu, ze kterého se hliník vyrábí, ruinuje přírodu a navíc je jeho výroba velmi energeticky náročná,“ říká v Lidových novinách Ivo Kropáček z hnutí Duha.
 

Podle firem, které zajišťují recyklaci, by třídění plechovek do kontejnerů bylo velmi neefektivní. “Plechovek je málo, lidé dávají přednost spíše nápojům ze skleněných nebo plastových obalů. Proto by jejich třídění bylo příliš drahé a neefektivní,“ argumentuje mluvčí EKO - KOM Šárka Nováková.
 

Nikdo zatím neví, zda a kdy začne nový zákon platit. Ministerstvo ho chce totiž předložit až Sněmovně vzešlé z předčasných voleb.
 

“Celá věc snad v budoucnu zajistí, aby výrobci zodpovídali za své produkty. To jde totiž jediným způsobem a tím je vratná záloha,“ tvrdí Kropáček z hnutí Duha.


Ekologické tažení ale u hliníkových plechovek nekončí. V pražském klubu Vltavská například plánují, že budou točit pivo do plastových kelímků na více použití. Lidé za kelímek zaplatí zálohu obsluha ho bude po každém použití vymývat. Podrobnosti TADY.

 

Letos v únoru tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík zase přišel s návrhem, že lidé by měli platit za igelitové tašky v supermarketech. Více ZDE
 

mar tn.cz / Mediafax