Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.12. 2010 21:49

PROHRA STÁTU: ČSOB nezaplatí 33 miliard za IPB!

Miroslav Kalousek
Zdroj: Mediafax
Ministr financí Miroslav Kalousek z rozhodnutí radost nemá. Ilustrační foto

Rozhodčí nález, kterým byl v plném rozsahu zamítnut nárok ministerstva financí z roku 2007 vznesený vůči ČSOB, týkající se záruk poskytnutých při převzetí krachující IPB, obdržela ve středu ČSOB. Ministerstvo tento protinárok vyčíslilo na 33,3 miliardy korun.

"Rozhodnutí potvrzuje dlouhodobý postoj ČSOB, která byla vždy přesvědčena, že postup při sanaci podniku IPB, včetně státních záruk, na kterých se stát a ČSOB v roce 2000 shodly, byl adekvátní situaci a v souladu s právem. V důsledku dokázal eliminovat riziko ohrožující celý bankovní sektor v České republice," uvedl Ivo Měšťánek, ředitel externí komunikace ČSOB.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o případu:

 



Nárok ministerstva financí proto ČSOB od počátku považovala za nepodložený a rozhodčí senát jí dal za pravdu.

Sanace IPB

"Šlo o poslední větší spor, který byl spojen s převzetím krachující IPB v roce 2000. Se současnou zkušeností můžeme říci, že šlo o správný krok. I díky němu má Česko stabilní a důvěryhodný bankovní sektor. Šlo o legitimní krok, což za oněch deset let potvrdily všechny soudy a další instituce, včetně např. Evropské komise," řekl k rozhodnutí arbitrů předseda představenstva a generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek. "Finanční krize nyní na mnoha zahraničních příkladech ukázala, že postup sanace zvolený v případě IPB je standardní a úspěšně funguje," dodal.

Rozhodčím nález také přiznal ČSOB nárok vůči ministerstvu financí na zaplacení záruky za pohledávku bývalé IPB za společností J.Ring ve výši 1,6 miliardy korun s příslušenstvím.

Ministerstvo financí musí rovněž uhradit náklady arbitráže.

tn.cz / Mediafax
Reklama