Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 4. 2010

Průzkum: Uváděná RPSN se rovná skutečné jen u Poštovní spořitelny

Česká národní banka-4
Zdroj: Jindřich Kodíček
Roční Procentní Sazba Nákladů, udává procenta z dlužné částky, které musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku, tedy veškeré náklady, které jsou s půjčkou spojeny - ilustrační foto

Pouze u jedné z osmi tuzemských bank se deklarovaná roční procentní sazba nákladů na úvěr rovná té skutečné. Vyplývá to z analýzy společnosti Člověk v tísni.

Z osmi největších tuzemských bank se deklarovaná roční procentní sazba nákladů na úvěry (RPSN), která by měla obsahovat všechny náklady spojené s pořízením úvěru, rovná jejich skutečné sazbě pouze u Poštovní spořitelny. Naopak u ČSOB překračuje skutečná sazba deklarovanou o 22 procent.


Společnost Člověk v tísni z modelových případů vypočítala sazbu RPSN a porovnala ji s tím, co uvádějí jednotlivé banky.

 

"Pouze Poštovní spořitelna započítává do deklarované sazby RPSN všechny náklady spojené s pořízením úvěru. Je vidět, že to jde," říká autor analýzy Daniel Hůle. Ostatní banky podle něj sice zákon neporušují, avšak pro zájemce o úvěr je odlišná praxe při výpočtu sazeb RPSN matoucí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská centrální banka úrokovou sazbu nezmění. Shodují se analytici

 

V modelovém příkladu žádá o neúčelový úvěr 30.000 Kč s délkou splácení jeden rok ženatý bezdětný muž s čistým měsíčním příjmem 20.000 Kč, zaměstnaný na dobu neurčitou, zaměstnanou manželkou a bez dalších půjček. Pouze u GE Money Bank byla splatnost dva roky a u UniCredit Bank byla výše půjčky 50.000 Kč.

 

U mBank převýšila skutečná sazba RPSN deklarovanou o pět procent, u Komerční banky o deset procent, u GE Money Bank o 16 procent, u UniCredit Bank a Raiffeisenbank o 17 procent a u České spořitelny o 21 procent.

tn.cz / ČTK
Reklama