Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.4. 2009 12:25

Rakouský obchodník Julius Meinl zatčen za zpronevěru

Julius Meinl V.
Zdroj: oficiální zdroj
Julius Meinl V. skončil ve vazbě.

Rakouská policie Meinla podezírá z machinací s akciemi podvádění investorů a zpronevěry.

Zatčení Meinla bylo vyvrcholením dlouhodobé aféry kolem Meinl Bank, jejímž byl správním radou. Policie se totiž obává, že by mohl utéci, protože má britské občanství.

Meinl Bank řídila developerskou společnost Meinl European Land. Julius Meinl je vyšetřován pro podezření z machinací s akciemi, podvádění investorů a zpronevěry.


Poškozeno mohlo být až 150 tisíc investorů.
 

Zatčení bankéře společnost potvrdila, ale celé to označila za nedorozumění. Nadále zůstává pro své klienty otevřená.
 

Letos v únoru prohledala policie vídeňskou centrálu banky i další firemní adresy včetně pobočky v Bratislavě. Některým vysoce postaveným managerům včetně Meinla prohledala policie i soukromí. Meinl byl u prohlídky a s policií spolupracoval. Vyšetřovatelé zajistili dokumenty společnosti. "Nálezy naše oprávněnost vyšetřování ještě posílily,“ řekl mluvčí vídeňského státního zastupitelství Gerhard Jarosch.

Firma Meinl European Land podnikala i v česku, když zde vlastnila síť obchodů. V roce 2005 ji prodala nadnárodní firmě Ahold, která v Česku provozuje supermarkety Albert a Hypernova.
 

V současnosti této developerské společnosti patří například brněnské nákupní centrum Futurum.

Meinl Land byla převzata izraelskou investiční společností Gazit Globe minulý rok a byla přejmenována na Atrium European Real Estate.
 

Zakladatel rodinného imperia Julius Meinl se narodil v roce 1923 v moravských Kraslicích.

tn.cz / muf
Reklama