Ražba tunelu Blanka stojí, Metrostav čekají tučné pokuty

Ražba v tunelu Blanka bude pokračovat nejdříve po prozkoumání závalu - ilustrační foto.

Ražba tuenlu Blanka se zastavila 6. července, kdy se do tunelu propadla zemina nedaleko pražské Brusnice a zasypala bagristu. Báňský úřad musí nehodu prošetřit.

Báňský úřad zastavil veškeré práce na tunelu Blanka do doby, něž vyšetří příčiny propadu nedaleko Brusnice. Podle předsedy Báňského úřadu Ivo Pěgřímka, to ale bude trvat do té doby, než pracovníci úřadu prozkoumají nepřístupnou část tunelu za závalem. To bude podle odhadů společnosti Metrostav, která tunel Blanka staví, trvat přibližně tři měsíce.

 

Stavba tunelu se tak pozdrží o takřka čtyři měsíce. Pro Metrostav to bude znamenat možná až půlmiliardové sankce, které vyplývají ze smlouvy uzavřené mezi společností a městem Praha.

 

Podívejte se na reportáž o závalu tunelu Blanka nedaleko Brusnice:

 

 

PSALI JSME:

V Praze se propadl rozestavěný tunel Blanka, bagristu vyprostili živého

Báňský úřad zakázal ražbu v Blance. ZÁBĚRY ZASYPANÉHO BAGRU

 

Společnost Metrostav totiž musí navrhnout Báňskému úřadu způsob, jak se dostat k závalu. Až úřad postup schválí, stavební společnost musí přístup k závalu prokopat.

 

 

Metrostavu hrozí pokuty

 

K tomu, aby se Metrostav snažil vyjít Báňskému úřadu a městu maximálně vstříc a dokončil stavbu co nejdříve, by mohla pomoci sankce, která taktéž vyplývá ze smlouvy mezi společností a městem. Metrostav je povinen zaplatit Praze 5,25 milionu korun za každý den, o který se zpozdí dokončení stavby oproti stanovenému plánu.

 

Další pokuty by Metrostav musel platit firmám, které mají montovat do tunelu nutné technologie. Pokud nebudou moci začít s pracemi ve stanovaných termínech, bude Metrostav platit další 2,2 milionu za každý den zpoždění.

 

Podívejte se na vizualizaci části tunelu, kde zamina zavalila bagristu:

 

 

PSALI JSME:

Část tunelu Blanka nemá stavební povolení

V Praze je komise UNESCO. Prozkoumá tunel Blanka

PODÍVEJTE SE do tunelu Blanka s reportérem TV Nova

 

Mohl za zával bagrista?

 

O tom, proč ve skutečnsoati k závalu došlo zatím nikdo nemůže mluvit s jistotou. Ani bagrista, který skončil pod závalem. "Co se tam dělo, známe jen z jeho výpovědi, o níž nechci mluvit. Zda je pravdivá, se ukáže, až když prozkoumáme zadní část závalu," řekl předseda Báňského úřadu Ivo Pěgřímek Hospodářským novinám.

 

GALERIE: zával v tunelu Blanka

1
/
9
Zdroj: Mediafax
Zával v tunelu Blanka

 

Hodně se spekuluje o tom, že půda se začala propadat ve chvíli, kdy bagrista začal odstraňovat pažení, které drželo betonový strop tunelu. Existují spekulace, že bagrista nepostupoval podle předpisů a pažení strhl lžící bagru místo aby postupně sundaval jednotlivé příčky.

 

Jak to bylo s propadem tunelu Blanka se tak v nejbližších dnech nedozvíme. Jisté je, že Metrostav za dokončení stavby dostane částku okolo 20 miliard korun. Milionové pokuty jsou ve srovnání s takoývm honorářem celkem zanedbatelné.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / hru