Rebelující trafikanti chystají kvůli Sazce otevřený dopis ministrovi financí

Sazka
Zdroj: Mediafax
Sazka

Rebelující trafikanti dávají dohromady otevřený dopis ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09), nelíbí se jim obviňování, že se kvůli nim nevyplácejí výhry. Agentura Mediafax to v neděli zjistila z webové prezentace provozovatelů, prostřednictvím které se snaží sjednotit svůj postup.

"Nesouhlasíme s prezentací, že jsme to my, provozovatelé, kvůli kterým jsou podávány na finančních úřadech stížnosti na nevyplacené výhry," stojí v návrhu otevřeného dopisu.

 

Provozovatelé terminálů tím reagují na rozhovor s generálním ředitelem Sazky Alešem Hušákem v sobotním vydání deníku MF Dnes. Hušák v něm mimo jiné tvrdí, že řada obstaravatelů přestala loterii provozovat, drží terminály a započítávají si přijaté peníze vůči kauci. Podle něj se takto začala chovat významná část sítě a pro Sazku je to velký problém, který chce řešit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sazka nemá INSOLVENČNÍHO SPRÁVCE!

 

"Dopis ministrovi chystáme, musíme ale ještě poupravit některé formulace. Nelíbí se nám, že pan Hušák prezentuje něco jiného, než se ve skutečnosti děje. Nemluví pravdu. Sazka nám vyhrožuje sankcemi, odmítá nás. A evidentně nemá zájem, aby firma fungovala dál," uvedl pro Mediafax jeden z rebelujících provozovatelů, který si ale nepřál zveřejnit své jméno.

 

Trafikanti zároveň chtějí připojit i část znění dopisů Sazce a insolvenčnímu správci firmy, se kterými neuspěli. V nich požadují, aby "tržby za minulé období byly nebo budou poníženy do výše naší kauce a další odvody budou provedeny již v plně odpovídající výši. Ponížený odvod nebude ze strany Sazky penalizován," stojí v dopisech s tím, že Sazka provozovatelům účtuje penále ve výši 0,5 procenta z neodvedených tržeb denně, čímž je fakticky nutí odstoupit od smlouvy co nejdříve.

 

Sazka provozovatelům odpověděla nesouhlasně, insolvenční správce Josef Cupka se pro agenturu Mediafax vyjádřil tak, že dispoziční oprávnění má Sazka a Sazka má také směrnici, co dělat, když budou smlouvy porušeny. "Nemám možnost jí do toho zasahovat," uvedl Cupka.

 

"Doufám, že naleznete způsob, jak tuto danou situaci řešit, a tím získat zpět důvěru nejenom nás obstaravatelů, ale i široké veřejnosti," stojí dále v návrhu otevřeného dopisu ministrovi.

 

Provozovatelé terminálů mají u Sazky kauce desítek až stovek tisíc korun, celkem jde o 260 milionů korun. Trafikanti se bojí, že o své peníze přijdou.

 

Sazka provozovatelům, kteří neodvedli tržby, terminály odpojuje. Na internetu se spekuluje až o 1 200 Sazkou odpojených přístrojů.

 

Sazka je od úterý 29. března v úpadku, první schůze věřitelů se sejde 26. května. Na ní by se mělo rozhodnout, zda firma půjde do konkursu, nebo zda věřitelé odsouhlasí její reorganizaci.

tn.cz / Mediafax