Řecko je závislé na íránské ropě!

Řecko je závislé na ropě z Íránu - státu, který platí za hlavního nepřítele NATO. Informuje o tom v pátek agentura Reuters. Předlužené Řecko už několik týdnů nedostává ropu nejen z Ruska, které bylo donedávna jeho největším dodavatelem, ale i z Kazachstánu a Ázerbájdžánu.

Banky odmítají firmám poskytovat meziúvěr na dopravu ropy do helénské země, která balancuje nad propastí státního bankrotu. "Nenašli jsme banku, která by nám financovala dovoz ropy do Řecka," cituje Reuters zástupce nejmenovaného rejdařství. Této situace využil Írán.

 

Řecko, důležitá země jižního křídla aliance, se tak stalo z velké části závislé na íránské ropě - surovině, která pochází ze státu, jenž vyvíjí jaderné zbraně a proti němuž se NATO chystá v Evropě vztyčit protiraketový štít.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Řecko bez premiéra! Papandreu podává demisi

 

Tuto ropu vozí íránské lodě. Záruky za jejich obchod jim dává íránská vláda.

 

Řecká rafinerie Hellenic Petroleum tvrdí, že má ropy dost, jinak se k situaci kolem dovozů odmítá vyjadřovat. Reuters připomíná, že v roce 2010 dováželo Řecko 46 procent ropy z Ruska, 16 procent z Íránu, a po deseti ze Saúdské Arábie a Kazachstánu. Devět procent importovalo z Libye a sedm z Iráku.

 

Americká vláda dovoz íránské ropy do své země zakázala. Evropské země ho povolují.

tn.cz / Mediafax