Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Řecko zřejmě dostane záchranný balíček! 80 až 100 miliard eur!!

Vlajka Řecka
Zdroj: oficiální zdroj

Druhý záchranný balíček pro zadlužené Řecko nabývá jasnějších kontur, jeho objem by se měl pohybovat v rozmezí od 80 do 100 miliard eur (1,9 – 2,4 bilionu Kč). Hotov by měl být během dvou týdnů, v úterý to potvrdily agentuře Reuters nejmenované zdroje z eurozóny.

Klíčové části tříletého balíčku, mezi které patří otázka, jak přesvědčit soukromý sektor, aby nesl část zatížení, nejsou prozatím vyřešeny. Eurozónu ale tlačí čas, protože se očekává, že balíčku dají zelenou evropští lídři na červnovém summitu.

 

Podle dobře informovaného zdroje by finance do Řecka měly putovat ze tří zdrojů. Prvním z nich je privatizace státního majetku, dalším čerstvé finance ze záchranného fondu EFSF a Mezinárodního měnového fondu (MMF) a za třetí, účast soukromého sektoru. Ta by měla spočívat v dobrovolné výměně řeckých dluhopisů za nové s odlišnou splatností.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chce Řecko VYSTOUPIT Z EUROZÓNY? Prý probíhá TAJNÁ SCHŮZKA!

 

"Odhaduje se, že velikost pomoci dosáhne až 100 miliard eur, klíčovým prvkem je úroveň dobrovolné účasti soukromého sektoru, který by mohl přispět třetinou či více,“ řekl zdroj.

 

Zdroje upřesnily, že z privatizace by mělo do řecké státní kasy přijít 25 až 30 miliard eur, účast soukromého sektoru přinese 30 miliard a zbytek (30 až 40 miliard) poskytne EFSF a MMF.

 

Lídři eurozóny doufají, že nový balíček, který by měl nahradit původní pomoc v objemu 110 miliard (2,7 bilionu Kč), umožní Aténám čas na reformy a na návrat k růstu. Nová pomoc by měla zajistit finance na tři roky nebo do doby, kdy se země bude moci vrátit na finanční trhy. K tomu by mělo podle posledních odhadů dojít až v polovině roku 2014 či na začátku roku 2015.

tn.cz / Mediafax