REFORMY PODRAŽÍ nové bydlení! Spočítejte si o kolik...

Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí? Pokud projde navrhované zrušení daňových odpočtů u úvěrů na bydlení, hypoteční úvěry od příštího roku možná podraží. Realitní trh ale nečeká podle odborníků žádná katastrofa. Ceny nemovitostí totiž ovlivňuje řada faktorů, nikoliv jen daňové odpočty a růst DPH.

Anketa

Co říkáte navrhovanému rušení možnosti daňového odpočtu úroků z úvěrů na bydlení?

Hlasovalo 123 lidí.
Kdo plánuje koupi vlastního domu či bytu na úvěr, měl by si pospíšit. Návrh reformy daní mimo jiné počítá se snížením a poté zrušením daňových odpočtů u úroků z hypoték a úvěrů na stavební spoření. U smluv uzavřených ještě letos by měl maximální odpočet úroků klesnout na 150 tisíc korun, příští rok by tato výhoda zcela padla. Nákup nemovitosti na úvěr by pak byl i o stovky tisíc korun dražší. Jak to bude, si však nikdo netroufá odhadnout – po rošádách s DPH, které mohou rovněž ovlivnit cenu nemovitostí, odborníci s prognózami šetří.
 

"Po zrušení daňových odpočtů úroků z hypoték a zvýšení DPH u staveb a bytů pro sociální bydlení by bylo vlastní bydlení pro mnoho lidí nedosažitelné,“ upozorňuje Veronika Najmanová ze společnosti Harnol & Partners, zabývající se daňovým a účetním poradenstvím. Podporu vlastního bydlení pomocí odpočtů nepokládá za nesystémovou, za problematické označila naopak zachování podpory na stavební spoření, které pak lze použít na cokoliv.
 

Porostou prodeje o dvacet procent?
 

Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí? "Ceny těch nových by mohly být letos stabilní, prodeje ale mohou meziročně vzrůst asi o 20 %,“ řekl serveru Peníze.cz Jiří Vajner, obchodní ředitel Central Group, největší deveolperské firmy v ČR.
 

V příštím roce lze ale podle Vajnera očekávat propad zájmu o hypotéky. Snížení poptávky by bylo možné zabránit jen tím, že na sebe daňové zatížení vezme developer. Mnozí se však prý již nyní pohybují na hranici nákladových cen, takže to není příliš reálné.
 

KALKULAČKA: Spočítejte si o kolik se vám prodraží
hypotéka po daňové reformě a sjednocení DPH

 

Podle prezidenta Asociace realitních kanceláří Jaroslava Novotného klesla u nás kvůli finanční krizi v roce 2009 poptávka po nemovitostech o 30–40 %, jen velmi zvolna roste a na původní úroveň se již zřejmě nikdy nedostane. Dolů šly i ceny zahajovaných projektů, marže dodavatelů i developerů jsou minimální (odhaduje je maximálně na 10 %). Jakékoliv daňové zatížení se tedy promítne do cen, těžko prý může být kompenzováno snížením ziskovosti.
 

Na ceny nemovitostí budou mít ale podle Novotného rozhodující vliv jiné faktory než zvyšování DPH a rušení daňových odpočtů. Stěžejní je vývoj ekonomiky, nálada ve společnosti a s tím spojené pesimistické či optimistické úvahy spotřebitelů.
 

Banky: hypoteční úvěry nezdraží?
 

Pro spotřebitele je samozřejmě důležité, za kolik získá hypotéku či další úvěr na bydlení. Jak uvedla zástupkyně výkonného ředitele Komerční banky pro marketing a business development Monika Truchlíková, nabízí banka klientům, kteří si nedokážou letos vybrat vhodnou nemovitost takzvanou KB Hypotéku Dopředu.
 

Díky ní si klienti mohou zafixovat podmínky hypotečního úvěru včetně úrokové sazby až na devět měsíců. Během nich se jim může podařit koupit vhodnou nemovitost nebo sehnat dodavatele, který jim ji postaví či zrekonstruuje. Podobnou službu nabízejí i některé konkurenční finanční instituce.
 

Také Truchlíková upozorňuje, že zvýšení DPH a zrušení daňových odpočtů na úvěry na bydlení není jediným faktorem, který může letos zvýšit poptávku po nemovitostech a hypotékách. K většímu zájmu o hypotéky přispívají i nízké úroky a klesající obava klientů z další ekonomické krize či růstu nezaměstnanosti.
 

PSALI JSME:

S daněmi pomůžou odborníci! VYPLŇTE SI FORMULÁŘ ON-LINE
 

Zdražení hypoték kvůli zvýšení poptávky ale Truchlíková rozhodně nečeká. Výše úrokových sazeb podle ní spíše závisí na vývoji úroků na mezibankovním trhu, případně na rizikovosti tohoto produktu.
 

Hypotéka umožňuje pořídit si vlastní bydlení a je atraktivní i bez daňových výhod. Ani v příštím roce nás tedy prý nečeká "soumrak na trhu hypoték“. Změna daňových odpočtů nebude mít přitom podle Truchlíkové žádný vliv na posuzování bonity klienta, a nijak tedy neovlivní dostupnost hypoték.
Vyšší DPH se dotkne jen cen některých staveb
 

"Chystané změny se dotknou jen části realitního trhu – novostaveb, developerských projektů a individuální výstavby. Klienti budou zřejmě chtít využít výhodných podmínek, hlavně u novostaveb,“ uvedla mluvčí Hypoteční banky Rita Gabrielová.
 

I když je, jak tvrdí, těžké předvídat finální podobu změn daní, na cenu hypotečních úvěrů by neměla mít přímý vliv. Současný vývoj hypotečního trhu přitom podle Gabrielové ukazuje, že má řada klientů dál velkou chuť bydlet ve vlastním.
 

Stát podle návrhu ministerstva financí na zrušení daňových odpočtů na úvěry na bydlení vydělá pět miliard korun. Není ale tato cena příliš vysoká?
 

Nepůjdou přesto ceny nahoru?
 

Petr Borkovec ze společnosti Partners naopak soudí, že reforma penzí a daní v navrhované podobě může ceny nemovitostí výrazně zdvihnout. Navýšení sazby DPH o čtyři procenta v příštím roce, respektive o 7,5 procenta od roku 2013, by tak mohlo znamenat, že nový dům či byt, který by letos stál tři miliony, by tak byl v roce 2013 o 225 tisíc korun dražší.
 

I plánované zrušení daňových odpočtů u úroků z úvěrů na vlastní bydlení (hypotečních a úvěrů ze stavebního spoření), s nímž počítá návrh daňové reformy, podle něj může dům či byt prodražit. Kdo má nebo si vezme tento úvěr letos, bude moci dál využít daňový odpočet, i když nikoliv jako dosud až do 300 tisíc, ale jen do 150 tisíc korun. Toto zvýhodnění bude moci využít i v dalších letech, a to i v případech, kdyby svůj úvěr refinancoval. U úvěrů získaných od ledna 2012 již ale nebude moci využít žádné daňové odpočty. U hypotéky ve výši 2,5 milionu korun na 30 let úročené čtyři procenty ročně tak je podle Borkovce rozdíl 91 tisíc za prvních pět let a za celých 30 let 340 tisíc korun. A to za předpokladu, že se sazba daně z příjmu ani další pravidla nezmění, což není pravděpodobné.
 

penize.cz TN.cz