Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Rusko a Čína odstartovaly stavbu ropné rafinérie u Pekingu

Vicepremiéři Ruska a Číny dnes slavnostně zahájili stavbu ropné rafinerie v čínském přístavu Tchien-ťin poblíž Pekingu.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Výstavba závodu s kapacitou 13 milionů tun ročně má podle ruské strany stát pět miliard dolarů (94 miliard Kč) a má trvat dva roky.

 

Základní kámen rafinerie dnes položil místopředseda ruské vlády Igor Sečin, který má pod kontrolou ropný průmysl, a čínský vicepremiér pro obchod a finance Wang Čchi-Šan. Rafinerie bude společným podnikem čínské státní společnosti CNPC a největší ruské ropné společnosti Rosněfť, která patří státu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rusko chce v USA postavit zařízení na obohacování uranu

 

Rusko bude pro rafinerii v Tchien-ťinu dodávat 70 procent suroviny, řekl agentuře Reuters Sečinův mluvčí. Nesdělil však, jak si obě strany celou investici rozdělí. Rafinerii přitom nebude zásobovat nově vybudovaný ropovod z východosibiřských polí do severní Číny, odkud si již dodávky zamluvily rafinerie jiného státního podniku PetroChina. Ropu si závod bude zřejmě podle Sečinova mluvčího kupovat na trhu a dodávána bude po moři.

 

Sečin přijel do Číny hlavně proto, aby zde připravil na příští týden návštěvu prezidenta Dmitrije Medveděva. Podle informovaných zdrojů by měl Medveděv v Číně jednat o otázce čínského dovozu ruského plynu a jeho ceně, což je pro Moskvu nyní mnohem důležitější než rafinerie.

 

Otázka ceny za plyn je už léta hlavní překážkou uzavření dohody o ruských dodávkách do Číny. Podle analytiků každý ztracený rok snižuje šanci Ruska na to, že bude plyn vůbec někdy do Číny vyvážet. Čínské možnosti dovozu plynu se v posledních letech výrazně rozšiřují a země má navíc potenciální nekonvenční ložiska suroviny.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / ČTK