Rusko, Kazachstán a Bělorusko budou jednat o celní unii

Vladimír Putin - 2
Zdroj: Facebook official
Vladimír Putin (na snímku) bude jednat s Kazachstánem a Běloruskem o celní unii.

Jednání o celní unii nedávno zkomplikovaly neshody Ruska s Běloruskem o plyn. Na celní unii se bude podílet jen Rusko a Kazachstán, avšak Putin v ní rád přivítá i Bělorusko.

Prezidenti Ruska, Kazachstánu a Běloruska budou v pondělí jednat o pokroku v otázce celní unie. Vztahy mezi Ruskem a Běloruskem v poslední době zkalila "plynová válka", informovala agentura Reuters.


Rusko, Kazachstán a Bělorusko se před časem dohodly na vytvoření celní unie. Tento proces ale zkomplikovaly neshody mezi Minskem a Moskvou o plyn. Z tohoto důvodu se na celní unii bude podílet pouze Rusko a Kazachstán. Ruský premiér Vladimir Putin ale řekl, že Bělorusko bude v celní unii vítané.


"Myslím, že bychom měli jednat v trojstranném formátu hned od začátku s aktivní účastí našich běloruských partnerů," zdůraznil ruský premiér.


Plynová vláda z konce července vypukla poté, co Bělorusko v té době nezaplatilo dluh za plyn a Gazprom mu omezil dodávky tohoto paliva. Bělorusko poté zaplatilo 187 milionů dlužných dolarů (cca 3,9 miliardy Kč) a Gazprom obnovil dodávky plynu do Běloruska v plné výši. Gazprom poté Bělorusku za přepravu plynu do Evropy zaplatil dlužných 228 milionů dolarů (cca 4,8 mld. Kč). Minsk však uvedl, že Gazprom nezaplatil celou částku. Podle Běloruska to bylo 260 milionů dolarů (cca 5,4 mld. Kč). Rozdíl ve výpočtech vznikl právě různými tarify, které obě strany pro přepravu používaly.


V pátek 2. července pak ruský Gazprom a běloruský Beltransgaz podepsaly dodatečnou dohodu ke smlouvě na přepravu zemního plynu, podle které se zvyšuje poplatek za tranzit tohoto paliva.

 

PSALI JSME:

Rusko a Bělorusko podepsaly dohodu, poplatek za tranzit plynu se zvýší

tn.cz / Mediafax