Ruský GAZ chce koupit Opel

Opel
Zdroj: Oficiální zdroj

Ruská automobilka GAZ společně s kanadsko-rakouskou společností Magna předloží nabídku na koupi automobilky Opel.

Před dvěma dny něco naznačil ruský premiér Vladimir Putin. Seriózní nabídka od GAZu přišla však až v úterý. Vlastník firmy GAZ Oleg Děripaska oznámil, že s Magnou připravují návrh na odkup značky Opel od koncernu General Motors. GAZ by měl vlastnit 30 procent akcií, Magna 20.

 

Dále čtěte:
Všechna auta budou Fiat. Koupil Chrysler, teď chce Opel...

Wartburg možná vstane z mrtvých, Opel uvažuje o jeho vzkříšení


V současné chvíli je potvrzen zájem pouze u italského Fiatu, který by chtěl převzít jak kontrolní balík v americkém Chrysleru, tak i v německém Opelu.


Co je GAZ?


Automobilku GAZ známe v Česku velmi dobře, ale především díky výrobě před rokem 1989. V novodobé historii se GAZ snažil získat trochu více západního stylu. Po odkupu podniku ruským oligarchou a nejbohatším mužem Ruska Olegem Děripaskou nastaly v závodech velké změny. Staré výrobky Volha 31105 zmodernizoval a následně kvůli malému zájmu zcela stáhl z výroby. Především ale dovedl GAZ do spolupráce s americkým Chryslerem, pro který nyní vyrábí vozidla pro ruský trh.


Opel ve výprodeji


Automobilka Opel je dlouhodobě ve finanční ztrátě. V rámci finanční krize bylo koncernem General Motors rozhodnuto, že se Opelu zbaví. Úvahy o zrušení značky se nesetkaly s pochopením u německých odborů a ani u vlády. General Motors tak nyní prakticky zdarma prodá kontrolní balík v Opelu. Podmínkou je, že značka, výroba i pracovní místa zůstanou zachována. Německá vláda už je také připravena podpořit případnou restrukturalizaci značky finanční pomocí. Tu původně Opelu odmítla dát, protože Opel nepřipravil žádný smysluplný plán, který by zaručil správné investice peněz do obnovy firmy.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz