Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 7. 2011

Sarkozy a Merkelová našli společné řešení pro Řecko

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová se shodli na způsobu, jak zachránit krachující Řecko před bankrotem. Sarkozy a Merkelová svou pozici přednesou ve čtvrtek v Bruselu na schůzce zástupců zemí eurozóny, píše agentura Reuters.

"Kancléřka Angela Merkelová a prezident Francie Nicolas Sarkozy po usilovné sedmihodinové práci došli ke společnému postoji k řešení řeckého zadlužení," uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert .

 

Do jednání mezi dvěma ekonomicky nejsilnějšími zeměmi eurozóny vstupovali i představitelé institucí Evropské unie. "Vyslechli argumenty předsedy Evropské centrální banky Jeana-Claudea Tricheta, který dorazil z Frankfurtu a telefonicky hovořili s předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem," sdělil mluvčí.


Dokument nyní půjde přímo k rukám Van Rompuye, aby mohl být zahrnut to čtvrtečního jednání lídrů 17 zemí eurozóny.


Detaily dohody Seibert neprozradil. Francouzská delegace však neznačila, že k záchraně Řecka bude muset přispět evropský bankovní sektor.


Podle neoficiálních zdrojů se schůzky v Bruselu zúčastní i výkonný ředitel Deutsche Bank Josef Ackermann a zástupce francouzské banky BNP Paribas.


Státy eurozóny hledají způsob, jak zachránit Řecko, aby tím podržely svou společnou měnu. Eurozóna v současné době čelí největší krizi od svého založení. Dluhové potíže ohrožují i další periferní ekonomiky, zejména Španělsko a Itálii.
 

Mediafax