SAZKA si PŮJČUJE MILIARDY! Zastavte to, žádá insolvenční správce...

Hušák se stébla chytá. Zadlužené Sazce pomůže Penta
Zdroj: tn.cz / Mediafax

Předběžný insolvenční správce loterijní firmy Sazka Josef Cupka žádá Městský soud v Praze, aby Sazce omezil nakládání s majetkem. Vyplývá to z dokumentu , který v úterý zveřejnila internetová verze insolvenčního rejstříku.

Správce po soudu chce, aby firma mohla nakládat s majetkovou podstatou pouze s předchozím písemným souhlasem správce. "Co se týče rozsahu tohoto omezení, ponechávám je zcela na úvaze soudu," sdělil Cupka v materiálu.

 

Správci se nezamlouvá, že představenstvo Sazky mělo na začátku března schválit dvě smlouvy se společností Gladiolus, o čemž se správce dozvěděl až později z dopisu. Na základě první smlouvy má Sazka od firmy čerpat úvěr 2,5 miliardy korun, který má být zajištěn majetkem Sazky. Splatný má být v březnu 2012. Druhá smlouva má zřizovat nový orgán, tzv. řídící výbor, který je tvořen převážně zástupci společnosti Gladiolus. Orgán má udílet pokyny představenstvu Sazky. Správce má za to, že tento „postup dlužníka je v příkrém rozporu“ s ustanovením insolvenčního zákona.

 

Insolvenční návrh podal na Sazku v pondělí 17. ledna hlavní věřitel firmy, miliardář Radovan Vítek, a to prostřednictvím společnosti Moranda. Ta odkoupila část pohledávek Sazky od Komerční banky, po Sazce chce zhruba 430 milionů korun. Vítek má pohledávky za Sazkou za zhruba 1,5 miliardy korun, vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů.

Pohledávku do řízení už přihlásila například i firma Eto, ke které se také hlásí Vítek, ta chce po Sazce zhruba 254 milionů korun. Další Vítkova firma Sidereus Holdings chce po loterijní společnosti přes 413 milionů korun. Firma Bara HK zase zhruba 6500 Kč, KKCG SF podnikatele Karla Komárka 408,8 milionu korun. Svoji pohledávku přihlásila například i CZ Plachetka.

Od pondělí 21. února soud určil Sazce předběžného správce pro insolvenční řízení, jmenování předběžného věřitelského výboru soud zamítl. Soud už nařídil jednání o původním insolvenčním návrhu na loterijní společnost Sazka, a to na 21. dubna 2011. Na něm má Moranda předložit důkazy, které dosvědčují, že loterijní firma je v úpadku. Vyslechnuta bude i Sazka.

Mediafax