Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Sazka zažalovala Pentu, chce po ní dvě miliardy korun

Aleš Hušák
Zdroj: Mediafax
Generální ředitel Sazky Aleš Hušák (ilustrační foto)

Loterijní společnost Sazka na konci roku 2010 zažalovala u Městského soudu v Praze firmu Penta Investment Limited, chce po ní dvě miliardy korun.

Jak zjistila agentura Mediafax, v pondělí informaci zveřejnila internetová verze insolvenčního rejstříku.
 

"Sazka se žalobou domáhá kromě ochrany před nekalosoutěžním jednáním i náhrady škody vzniklé v důsledku protiprávního jednání žalovaného, a to ve výši 2 000 000 000 korun," stojí ve sdělení soudu s tím, že žalobu Sazka podala 29. prosince.

PSALI JSME:

Vítkův advokát doplnil insolvenční návrh na Sazku
 

Podle Sazky Penta zveřejnila o hospodaření a finanční situaci loterijní firmy nepravdivé informace "s cílem uměle snížit hodnotu Sazky a získat neoprávněný prospěch", jak už dříve uvedl mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.
 

Z materiálu dále vyplývá, že ve stejný den Sazka podala žalobu i na dvě banky. Po Komerční bance chce loterijní firma přes 574 milionů korun, po Raiffeinsenbank 599 milionů korun. "Sazka se žalobou domáhá náhrady škody a zadostičinění za poškození dobrého jména,“ stojí v komentářích u obou bank.
 

Sazka je od 17. ledna v insolvenčním řízení, kdy návrh podle očekávání podal hlavní věřitel firmy, realitní magnát Radovan Vítek, a to prostřednictvím společnosti Moranda. Ta odkoupila část pohledávek Sazky od Komerční banky. Podnikatel údajně vlastní pohledávky za Sazkou za zhruba 1,5 miliardy korun. Z toho 950 milionů korun je výrazně po splatnosti.
 

Sazka potvrdila miliardové dluhy, některé pohledávky však neuznává
 

Loterijní společnost Sazka, která čelí insolvenčnímu řízení, potvrdila, že má mnohamiliardové dluhy.
 

Nejvíce závazků má Sazka vůči držitelům dluhopisů. Podle svého vyjádření, za jehož pravost se podpisem zaručil předseda představenstva Sazky Aleš Hušák, společnost za emisi dluhopisů dluží aktuálně 5,168 miliardy korun.
 

Dalších 976 milionů korun tvoří takzvané mimobilanční závazky Sazky vůči bankám a finančním institucím.
 

Tyto dluhy vedení loterijní společnosti neodmítá.
 

Do seznamu pro soud však společnost uvedla také závazky za takřka 831,6 milionu korun, jejichž existenci či výši popírá. Jsou mezi nimi i dvě pohledávky společností Moranda (421,8 milionu korun) a Siderius Holdings Limited (400,437 milionu korun), které ovládá realitní magnát Radovan Vítek. Právě kvůli nim jeho advokát podal na Sazku insolvenční návrh.
 

tn.cz / Mediafax