Škod způsobených nepojištěnými auty loni ubylo

Díky zavedení příspěvku do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP) ubylo v roce 2009 škod způsobených vozidly bez povinného ručení meziročne o 20 procent.

V roce 2009 se tak stalo celkem 4 000 nepojištěných škod. Vyplývá to z tiskové zprávy České kanceláře pojistitelů.

 

Počet nepojištěných vozidel klesl o 200 tisíc a jejich podíl na celkovém počtu všech registrovaných vozů tak činí méně než 10 procent.

 

Od února 2009 do letošního března odeslala Česká kancelář pojistitelů na 185 tisíc výzev k zaplacení příspěvku nepojištěných a do garančního fondu tak za toto období doputovalo více než 113 tisíc korun.

 

ČTĚTE TAKÉ:

PORADNA: vybíráme povinné ručení

 

"Máme za sebou první rok účinnosti povinné ho příspěvku nepojištěných do garančního fondu ČKP a zároveň první rok, kdy Česká kancelář pojistitelů (ČKP) úhradu příspěvku na neplatičích velmi důsledně uplatňovala. Jsem rád, že se zavedení příspěvku pozitivním způsobem promítlo do snížení nepojištěných škod a také do snížení počtu nepojištěných vozidel,“ komentuje výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jakub Hradec.

 

V roce 2009 bylo nahlášeno celkem 3 909 nepojištěných škod, což je o celých 986 méně, než v roce 2008.

 

"Počet nepojištěných škod klesl o 20 %, průměrné plnění z garančního fondu za jednu nepojištěnou škodu však neustále roste a ke změně tohoto negativního trendu nedošlo ani v roce 2008,“ říká Jakub Hradec.

 

Nejvyšší nepojištěná škoda řešená ČKP v roce 2009 vznikla při nehodě na Liberecku, kdy se nepojištěné vozidlo převrátilo na střechu a dopadlo na spolujezdce, který při nehodě vypadl Jezdit bez povinného ručení je hazard! z automobilu. Škoda na jeho zdraví se vyšplhala k závratným 32 352 447 Kč. Pro srovnání – cena povinného ručení pro dané vozidlo a v daném roce činila cca 8 000 Kč.

 

Příspěvek nepojištěných je vždy mnohem vyšší než cena povinného ručení

 

Doposud nejvyšší příspěvek do garančního fondu zaplatil majitel tahače z Tábora, který neměl sjednáno povinné ručení po dobu tří měsíců. Po obeslání zaplatil příspěvek ve výši 27 150 Kč Za stejnou dobu by za povinné ručení zaplatil cca 10 763 Kč, tedy téměř třikrát méně.

 

"Motoristé by měli pamatovat na to, že vozidlo musí být pojištěno vždy a že i krátkodobé nepojištění v řádech dnů či týdnů bude sankcionováno,“ vysvětluje Jakub Hradec

 

Co je Česká kancelář pojistitelů

 

Česká kancelář pojistitelů je profesní organizací pojišťoven, které poskytují tzv. povinné ručení. Spravuje garanční fond, z něhož hradí poškozeným škody, jež jim byly způsobeny nepojištěnými vozidly.

TN.cz