nová pravidla

Rána pro lichváře! Poslanci schválili přísnější pravidla pro půjčky

Exekuce - 1
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto

Lákavé spotřebitelských úvěry i půjčky už brzy skončí. Poslanci schválili novelu zákona, která nekalé praktiky věřitelů upravuje. Lidé tak budou moci nově odstoupit od nevýhodné smlouvy do 14 dní. Nebo skončí předražené telefonní linky

Už od 1. ledna by měla začít platit novela o spotřebitelských úvěrech, které dali poslanci na pátečním zasedání sněmovny zelenou. Ta by měla zamezit neférovým praktikám některých věřitelů, kteří se snaží dlužníky nějakou nepatrnou kličkou obelstít.
 

"Návrh zákona má za cíl ochránit spotřebitele, kteří užívají produkt spotřebitelského úvěru. Prosím, nepleťme si se zákonem o lichvě," uvedl v krátkosti normu ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Návrh reaguje na poznatky z praxe a na některé neférové praktiky, ke kterým na trhu spotřebitelských úvěrů dochází. Cílem navrhovaných změn je především posílení postavení spotřebitelů a principu odpovědného úvěrování,“ popsal záměr zákona Kalousek.
 

Zákon, který musí schválit Senát a podepsat prezident, umožní spotřebiteli odstoupit od nevýhodné smlouvy do 14 dní bez jakékoliv sankce. Ale jen pokud ještě nedošlo ke sjednání spotřebitelského úvěru.
 

Další úprava, která posílí práva spotřebitele, umožní odstoupení a následné zrušení smlouvy pokud v ní budou dodatky o doplňkových službách (například životní pojištění). Poskytovatelé častokrát spotřebitelský úvěr zneužívají, aby k němu přidala i další služby, kteří spotřebitelé přímo nepotřebují. Nejčastěji k úvěrům přidávají životní pojištění.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o nevýhodných spotřebitelských úvěrech:
 


 

Podle ministra financí Miroslava Kalouska by nový zákon měl spotřebitele chránit před nezodpovědným úvěrováním. V těchto případech totiž věřitelé počítají s tím, že dlužník nebude schopný úvěr splácet a oni na něj pošlou exekuci. Zprostředkovatelé tak musí nově posuzovat stávající finanční situaci klienta – zejména jeho příjmy a výdaje.
 

Novela nově zakazuje použití směnky nebo šeku ke splacení nebo k zajištění splacení úvěru.
 

Zákonodárci upravili i podmínky leasingových smluv. Měly by zmizet smlouvy, ve kterých není zakotveno ani právo, ani povinnost nájemce koupit najatou věc na konci leasingu, ale ve smlouvě je pouhá možnost pronajímatele tuto najatou věc nabídnout nájemci ke koupi.
 

Od nového roku skončí "supervýhodné" půjčky po telefonu, při nichž si zprostředkovatelé účtují horentní sumy za vyřízení. Telefonní linky, které zpravidla začínají číslicí 9, jsou zpoplatněny vysokými sazbami. Lidi, kteří o peníze žádají, tak platí další tisíce, někdy i desetitisíce navíc.
 


"Potřeboval jsem peníze, tak jsem na jednu takovou linku zavolal. Jenže za hodinu a půl jsem nic nevyřídil. Na lince si mě přehazovali, jak horký brambor, pořád mě někam přepojovali. Jenže více jak hodinu jsem v podstatě slyšel, jen pár vět, že mě přepojí na toho a toho, ale spíše jsem poslouchal opakující melodii. Po vyúčtování telefonních hovorů jsem zjistil, že si za každou minutu účtovali 99 korun,“ prozradil své zkušenosti pan Jiří na divácké lince TN.cz.
 

Poslanci novinky ve spotřebitelských úvěrech, leasingových smlouvách a půjčkách po telefonu v pátek schválili, aby zákon mohl od 1. ledna 2013 začít platit, musí ho schválit ještě Senát a podepsat prezident Václav Klaus.

 

Ušetřete díky srovnání půjček na Finančním rádci.

 

 

 

 

tn.cz / Mediafax / hmr