Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Slepice musí mít větší klece. Bude jich míň a zdraží vejce

Slepice. Ilustrační foto
Zdroj: oficiální zdroj

České drůbežáře čeká razantní snižování chovu slepic. Kvůli novému nařízení Evropské unie o velikosti chovných klecí z chovů zmizí až milion kdákavých opeřenců.

Čeští drůbežáři nesmí používat od letošního ledna konvenční klece na chov slepic. Přechod na novou technologii ale také znamená, že klesne počet nosnic, z pěti milionů před rekonstrukcí na čtyři miliony, řekla ve středu předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmová.

 

Čeští drůbežáři už vyměnili 80 procent klecí. V zatím nezrekonstruovaných 20 procentech ale už žádná zvířata nechovají. Rekonstrukce stála české drůbežáře celkem 2,8 miliardy korun, 900 milionů korun dostali prostřednictvím dotačních programů.

 

V současné době, kdy se některé klece ještě rekonstruují, jsou v České republice pouze tři miliony nosnic. Až výměna klecí skončí, dá se očekávat, že stav nosnic stoupne na čtyři miliony.

 

Snížení počtu nosnic je podle Tůmové logické. Zvířata nyní mají o 200 centimetrů čtverečných prostoru více, každá nosnice musí mít nejméně 750 centimetrů čtverečných. Nyní mají slepice také zařízení na zkracování drápů, místa na klování a hrabání či snášková hnízda.

 

Vejce z malých klecí už nesmí do země

 

Vejce z konvenčních a obohacených chovů chutnají stejně. "Zde záleží na kvalitě krmné směsi," vysvětlila Tůmová. Státní veterinární správa nepustila do České republiky zatím 2,2 milionu vajec z konvenčních klecí. "Za druhou polovinu ledna bylo do Česka dovezeno přes 12 milionů vajec," upozornil tiskový mluvčí správy Josef Duben. Dalších více než 1,6 milionu zahraničních vajec stáhli kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

 

V Evropské unie je 15 zemí, které nesplnily požadavky směrnice. "Poukazuje to na sterilitu a rozporuplnost současné Evropské unie," poznamenal na jejich adresu prezident Agrární komory Jan Veleba. Mezi tyto země patří například Belgie, Francie, Portugalsko, Polsko nebo Maďarsko. V neobohacených klecích žije přibližně 46 milionů nosnic, což znamená podle Tůmové produkci 40 milionů vajec denně.

 

Evropská unie nařídila v roce 1999 producentům vajec, aby si nejpozději do konce roku 2011 pořídili pro své chovy klece, které slepicím poskytují lepší životní podmínky. V dodržování směrnice ale nebyly všechny členské země důsledné a někde producenti vajec potřebné investice neprovedli. Tím získávají jednoznačnou konkurenční výhodu proti těm, kteří klece vyměnili a náklady musí promítnout do ceny vajec.

tn.cz / Mediafax