SLEVY ELEKTRONIKY: Výprodeje, nebo internet?

Nákup na síti
Zdroj: TN.cz
Ani výprodej v kamenném obchodě nemusí být výhodnější než ceny na internetu.

Na leden ohlásili obchodníci tradiční povánoční výprodeje. Ne vždy se ale vyplatí nakoupit u nich.

Vyprazdňování skladů po předvánočních nákupech je pro zákazníky vždycky dobrá zpráva. Obchodníci nabízejí slevy až o polovinu, a tak může být nejvhodnější okamžik k nákupu.

 

Například řetězec Euronics ohlásil největší výprodej v desetileté historii firmy. "Začaly v 9 hodin ráno a před prodejnami EURONICS se tvořily velké fronty," uvedl mluvčí řetězce Bohuslav Komín v pondělí odpoledne.

 

Ostatní řetězce zahájí výprodeje v průběhu týdne. Kromě klasických obchodů ale výhodné ceny mají i internetoví prodejci. Vyplatí se zajít na nákup s letákem v ruce, nebo raději pohledat na internetu? Srovnali jsme to za vás. Červeně je v tabulce označena výhodnější cena.

 

 

U některých druhů zboží sami prodejci uvádějí, že jsou levnější než internetové. Například Electroworld takto inzeruje růžový fotoaparát Olympus X-42 PINK za 1899 Kč, který je oproti jeho běžné nabídce zlevněný o 1500 korun. Na serveru hyperelektro.cz ho ale koupíte i levněji, i když jen o několik korun: za 1870 Kč.

 

Slevovou akci chystá i řetězec Datart. Ten ale konkrétní slevy nezveřejňuje. "Zákazníci se o všech našich slevách napříč sortimentem dozví prostřednictvím naší inzerce, televizní reklamy a přímo na obchodech," uvedla Zuzana Suchánková z marketingu společnosti.

 

Nákup na síti prodraží poštovné

 

Nepatrná sleva ovšem nemusí být výhodou. Pokud totiž nemáte internetový obchod po ruce, bude vás stát několik desítek či dokonce stovek korun poštovné nebo poplatek za kurýra. Proto vždy zvažte, která varianta je výhodnější.

 

O tom, jak nakupovat na internetu, si více přečtěte TADY.

 

Tradičním hitem pro levné nákupy elektroniky jsou i Spojené státy. Lákavé ceny "kazí" poplatky za poštovné, daně a clo, které je k ceně třeba připočíst.

 

"Kupovat mobilní telefony v zahraničí se u levnějších telefonů nevyplatí nikdy a u dražších jen občas," shrnuje odborník na mobilní komunikaci Jan Lodl. Například i populární iPhone už stojí v Česku přibližně stejně jako v ostatních zemích. "Navíc tento telefon se prodává blokovaný, takže pokud ho chce uživatel používat v jiné síti, musí nejdřív prolomit blokaci," připomněl Lodl.

 

Podobné je to i s další elektronikou. Například počítač Acer Aspire One 751h prodává v akci Electroworldu za 8499 korun, americký internetový obchod Notebookshop.com ho nabízí za 399 dolarů. K ceně v přepočtu zhruba 7300 korun je třeba připočítat poplatek za poštovné v řádu stokorun a dvacetiprocentní DPH (cca 1500 korun), čímž se dostáváme nad cenu v českém obchodě. O nepohodlí, které může způsobit chybějící česká záruka, ani nemluvě.

 

"Nákupy už nejsou tak výhodné, jak byly před několika měsíci, protože koruna už není tak silná. V USA je rozumné nakupovat zboží, které se v Česku vůbec neprodává, nebo občas některé dražší výrobky," shrnuje Vladimír Pikora, analytik společnosti Next Finance.

 

Pokud byste si chtěli na zlevněné zboží půjčit, ekonomové varují: Úvěr je výhodný jen tehdy, pokud nakoupíte opravdu levně a za jeden až dva měsíce vše splatíte.

tn.cz / kap