Zvýšilo by to příjmy?

Snižte spotřební daň z nafty a vyděláte, nabádají Kalouska experti

Tankování
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Ministerstvo financí hledá příjmy do státního rozpočtu, kde se dá. Dokonce kvůli tomu plánuje zvýšit daň z přidané hodnoty. Někteří ekonomičtí experti přišli s tím, že pokud by stát snížil spotřební daň z nafty, vydělal by.

Vysoká spotřební daň z nafty nepřináší do státního rozpočtu takové zisky, jaké by mohla. Českému rozhlasu to řekl ekonomický expert Aleš Rod z Vysoké školy ekonomické. Právě podle něj by se snížení spotřební daně na naftu státu vyplatilo.
 

Experti předpokládají, že nižší spotřební daň na naftu by k českým pumpám vrátilo řidiče kamionů, kteří nyní raději tankují v zahraničí. Podle Roda by to ale mohlo naladit i domácnosti a podnikatele, kteří by mohli tankovat ve vyšší míře.
 

Šéf ministerstva financí Miroslav Kalousek ale jakékoliv snížení spotřební daně na naftu a benzín rezolutně odmítá. Kalousek tvrdí, že by snížení spotřební daně spotřebu pohonných hmot nijak neovlivnilo. Naopak se hájí tím, že by z rozpočtu vypadlo více než 10 miliard.
 


V současnosti činí spotřební daň, kterou ministerstvo financí zvýšilo v roce 2009, u motorové nafty 10,95 koruny za litr, u benzínu je to 12,84 koruny za litr. Na pohonné hmoty se navíc vztahuje dvacetiprocentní daň z přidané hodnoty.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / hmr