Šrotovné bude i na luxusní mírně ojetá auta

Škoda Superb
Zdroj: Jan Čech
S podporou šrotvného by šlo pořídit třeba Škodu Superb.

Třicetitisícové šrotovné bude nakonec možné získat i na luxusní vozy, například na některé modely BMW nebo na Škodu Superb.

Tvrdí to ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin. Podle návrhu zákona, který má list k dispozici, by se měl příspěvek vztahovat nejen na nová auta, ale i na vozy, které mají najeto méně než šest tisíc kilometrů. Stačí, aby cena byla nižší než půl milionu.

V praxi to znamená, že by se šrotovné dalo použít i na předváděcí auta. "Pod půl milionu korun se dá pořídit třeba auto, které nové stojí 600 tisíc a jako předváděcí vůz slouží tři měsíce," uvedl pro Hospodářské noviny Jiří Lněnička z oddělení předváděcích vozů Porsche Praha-Smíchov.

Za půl milionu se dá pořídit mnohem širší paleta aut, než pokud by se šrotovné vztahovalo jen na nové vozy. Například v aktuální nabídce prodejců je BMW 116i s ceníkovou cenou 717 500 korun a s 5 796 kilometry na tachometru za 495 tisíc korun. Šrotovné bude možné použít i na Škodu Superb se základní cenou 549 tisíc, stačí jen, aby se v ní v autosalonu svezlo pár zákazníků.

"Vnímáme to jako rozšíření nabídky pro méně movité kupující. Díky slevě a státnímu příspěvku se tak dostanou na zajímavé ceny. Předváděcí vozy jsou v podstatě nová auta," řekl prezident Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.

O šrotovném by měli poslanci hlasovat během příštích dvou týdnů.

tn.cz / Mediafax