Šrotovné je jako droga, varují němečtí politici

vrakoviště
Zdroj: TN.cz
Ilustrační foto.

Němci počítají miliardy na šrotovné. Dohadují se, jestli v něm pokračovat. Výměnu názorů provázejí i ostrá slova.

V Česku se připravuje, v Německu zafungovalo. Řeč je o šrotovném. Státní finanční příspěvky na nákup nového auta při sešrotování starého drží nad vodou automobilky.


V Německu se balík pěti miliard eur rychle tenčí a politici se přou, jestli opatření prodlouží.


Němci dostávají při likvidaci starého auta prémii 2500 eur na koupi nového. Aktuálně zbývají v rozpočtu peníze ještě pro 280 tisíc zájemců, zhruba 1,6 milionu lidí už peníze dostalo nebo na ně čeká. Každý den chodí mezi sedmi a osmi tisíci žádostí.


Takovým tempem by byla suma určená pro šrotovné vyčerpaná ještě před volbami, které v Německu budou 27. září.
Někteří politici sociální demokracie se už vyjádřili pro to, aby bylo šrotovné prodlouženo až do konce roku.


"Šrotovné pomáhá všem, spotřebitelům, zaměstnavatelům i průmyslu. Proto by se mělo zvážit, jestli by i po vyčerpání limitu neměl každý, kdo nechá sešrotovat staré auto, dostat plnou prémii 2500 eur až do konce roku,“ prohlásil třeba předseda sárské SPD Heiko Maas.


Proti prodloužení šrotovného jsou křesťanští demokraté, kteří jsou s SPD ve velké koalici, i zástupci automobilového průmyslu. Ti se bojí rapidního propadu prodejů po skončení šrotovného. Kdyby státní podpora pokračovala, prodalo by se hodně aut ještě letos a propad, který příští rok tak jako tak přijde, by byl mnohem dramatičtější.


Ostrými slovy zaútočil proti prodloužení šrotovného křesťanskodemokratický politik Steffen Kampeter. Stranický expert na rozpočtové otázky srovnal státní prémii s drogou, v jejímž poskytování by se nemělo pokračovat.


"Automobilový průmysl čeká na šrotovné jako narkoman na další dávku. Místo toho by radši měl předkládat koncepty, jak se celé odvětví vyrovná se strukturálními výzvami,“ řekl politik listu Financial Times Deutschland.


Přirovnání šrotovného k droze použil i předseda liberální FDP Rainer Brüderle. "Je to (šrotovné) hodně tvrdá droga. Prodloužení by jen ztížilo odvykání. Už teď vede šrotovné k tomu, že se trh nových vozů příští rok sesype,“ citoval jeho slova list Ruhr Nachrichten.

mad TN.cz