srovnání Rok 1989 vs. 2014

Jak dlouho vyděláváme na chleba dnes a jak dlouho v roce 1989?

Srovnání cen
Zdroj: TN.cz
Téma:

Chléb stál v roce 1989 3 koruny, nyní stojí 23. Rozdíl je to obrovský, jenže dnes také vyděláváme o dost víc. Možná o trochu lepší srovnání je to, jak dlouho jsme si vydělávali na chléb před revolucí a nyní. Možná vás to překvapí, podívejte se na velké srovnání.

Připadá vám, že je vše hodně drahé a že před Sametovou revolucí v roce 1989 bylo lépe? Vězte, že to tak není. Alespoň podle srovnání toho, jak dlouho jsme na potraviny či jiné výrobky dělali právě v roce 89 a nyní.

 

Pokud odmyslíme daně a jiné odvody, tak například na máslo lidé si v roce 1989 vydělávali 16 minut, dnes to zvládneme za polovinu času. Ale například na chleba, hovězí či pokud bychom chtěli kupovat byt, musíme vydělávat déle. U všech ostatních položek nám stačí o hodně méně času, v některých případech dokonce třikrát méně.

 

 

Pokud vás zajímá, jak dlouho na jednotlivé potraviny či zboží vydělávají na Slovensku, podívejte se ZDE.

 

 

Tyto výpočty je však třeba brát s rezervou, protože časy jsou počítány z hrubé mzdy, kde nejsou zahrnuty různé odvody a daně. Dále je třeba počítat s tím, že řada lidí má řádově o několik tisíc korun menší mzdu než je ta průměrná.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Láďa Hruška vařil levně a chutně pro Michala Davida. Podívejte se na ten zázrak

Láďa Hruška učí Čechy péct: Podívejte se na jeho loupáky za 3 koruny

Související témata:
TN.cz / hmr