Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Supermarkety po letech expanze ztrácejí pozici na českém trhu

Supermarkety, které po roce 1989 byly společně s diskontními prodejnami prvními moderními obchodními formáty na tuzemském trhu a těšily se prudce rostoucí oblibě, v posledních letech kvůli nástupu hypermarketů výrazně ztrácejí pozici a jejich tržní podíl klesá.

Lidé totiž při nákupech potravin utrácejí více peněz právě v hypermarketech a častěji chodí nakupovat také do diskontních prodejen. Vyplývá to z průzkumu společnosti Incoma GfK.
 

"Prvními moderními formáty, které vstoupily na český trh, byly supermarkety a diskontní prodejny. Zejména supermarkety si rychle získaly oblibu pro svou velkou prodejní plochu, přijatelné ceny a široký sortiment," uvedl analytik Zdeněk Skála z Incoma GfK.
 

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Los se promenádoval v norském supermarketu
 

Například v roce 1997 dávalo supermarketům přednost 24 procent českých zákazníků a v roce 2000 preference supermarketů vzrostly na 29 procent. Naopak obliba malých samoobsluh kvůli supermarketům a diskontním prodejnám klesla z 62 procent v roce 1997 na 31 procent v roce 2000.
 

"Postupně rostoucí diskonty jim (supermarketům) jen zvolna přebíraly cenově citlivé zákazníky, takže hlavním poraženým byly menší formáty, jako jsou samoobsluhy a pultové prodejny, jejichž pokles byl v 90. letech dramatický," upozornil Skála.
 

Zlom nastal v roce 1996, kdy byl v Česku otevřen první hypermarket a počet těchto velkoplošných prodejen se začal rychle zvyšovat. "Během několika let (hypermarkety) výrazně potlačily oblibu supermarketů a staly se společně s diskontními prodejnami dominantním formátem," podotkl Skála.
 

Zatímco v roce 1998 hypermarkety preferovala pouhá čtyři procenta českých zákazníků, tak v roce 2000 jich už byla pětina. Preference hypermarketů rostly i v následujících letech, naopak obliba supermarketů klesala. V závěru loňského roku hypermarkety preferovalo 40 procent a supermarkety 17 procent českých zákazníků. Preference diskontních prodejen činily 24 procent a v případě malých samoobsluhy a pultových prodejen 15 procent.
 

Některé supermarketové řetězce neustály tvrdý konkurenční boj s hypermarkety a diskontními prodejnami a kvůli velkým ztrátám odešly z Česka. Tuzemský trh opustily například společnosti Delvita či Edeka, které provozovaly pouze supermarkety. Společnost Ahold pak loni zavřela 20 ztrátových supermarketů Albert a jeden hypermarket Hypernova.
 

Supermarkety nyní v Česku provozují zejména společnosti Tesco, Ahold, Spar, Billa či spotřební družstva Coop. Na konci roku 2009 na tuzemském trhu fungovalo 476 supermarketů, 258 hypermarketů a 612 diskontních prodejen. Zatímco počet supermarketů se v roce 2009 nezvýšil, tak hypermarketů bylo v Česku otevřeno 12. Počet diskontních prodejen se v roce 2009 zvýšil také o 12.

 

tn.cz / ČTK